Strata menštruácie: Poznáme najčastejšie príčiny

Ženy zvyčajne menštruujú každý mesiac. Zvyčajne začína v puberte a končí prechodom, ktorý môže nastať medzi štyridsiatkou a päťdesiatkou. Niekedy sa však stáva, že menštruácia prestane z iných dôvodov. Niektoré z nich sú pomerne bežné, iné si vyžadujú pomoc odborníkov. Chcete sa o tejto téme dozvedieť viac? Ak áno, v nasledujúcich odsekoch vám povieme to najdôležitejšie.

Menštruácia je pravidelné krvácanie, počas ktorého maternica vyplavuje zvyšky nepotrebnej maternicovej výstelky, ktorá bola pripravená na uchytenie oplodneného vajíčka. Hoci prirodzený cyklus nemusí byť pravidelný ako hodinky, za normálne sa považuje jeho opakovanie každých 28-35 dní. (Niektoré ženy môžu mať kratší menštruačný cyklus, ale ani to často nebráni otehotneniu.)

Keď sa menštruácia zastaví, väčšina žien v produktívnom veku to chápe ako jeden z príznakov tehotenstva. V skutočnosti však môže byť aj prejavom iných javov a problémov, z ktorých niektoré si vyžadujú odborné riešenia.

Príčiny straty menštruácie

strata menštruácie spôsobuje

Strata menštruácie počas užívania antikoncepcie

Niektoré ženy, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu, si všimnú slabšiu a kratšiu menštruáciu v týždni, keď ju prestanú užívať. V prvom rade treba povedať, že toto krvácanie nie je vo svojej podstate menštruáciou, pretože ženské telo reaguje na vysadenie hormónov a krváca len zo spádu. Taktiež nie je pravidlom, že ženy pri užívaní antikoncepcie vôbec nemenštruujú, pretože sú aj také, ktoré majú poruchu krvácania a pri akomkoľvek krvácaní z ich tela odchádza viac krvi. (V tomto prípade však antikoncepcia môže podporiť menšiu stratu krvi, pretože sa dá predpokladať, že bez nej by bolo krvácanie ešte silnejšie.)

Strata menštruácie počas športu

Ak ste nadšencom zdravého životného štýlu a neviete si predstaviť svoj život bez niekoľkých hodín týždenne strávených v posilňovni, môže sa stať, že vás vaša vášeň natoľko pohltí, že nakoniec stratíte obdobie.

Zvýšená fyzická námaha a príliš intenzívne cvičenie môžu spôsobiť, že žena stratí menštruáciu. Z technického hľadiska to môže súvisieť s tým, že telo nenachádza dostatok energie na udržanie normálneho reprodukčného mechanizmu. Samozrejme, ak cvičíte intenzívne len raz za čas (napríklad raz za tri mesiace), nemalo by to mať žiadny negatívny vplyv na menštruáciu.

Strata menštruácie počas chudnutia

Ženy, ktoré sú posadnuté štíhlou líniou a chudnutím, sú tiež vystavené riziku straty menštruácie. Ženské telo má prirodzene vyšší obsah telesného tuku, ktorý zabezpečuje normálne fungovanie hormónov a ktorý je dôležitý pre bezproblémové tehotenstvo.

Ak žena stratí optimálne množstvo tukovej hmoty (alebo žiadnu tukovú hmotu), telo pochopí, že žena nemá dostatočný prísun živín, a preto je pre ňu nežiaduce, aby reprodukciou strácala energiu, ktorú by nemusela ani prežiť.

Pri strate menštruácie v dôsledku cvičenia a nedostatku tuku je dôležité, aby ženy riešili svoju situáciu s odborníkmi. Okrem gynekológa sem môže patriť aj odborník na výživu a osobný tréner. (U mnohých ľudí je problém v tom, že sú závislí na svojom cvičení a stravovacích návykoch, takže potrebujú odbornú radu niekoho, kto im umožní starať sa o seba, ale nepreháňať to.)

strata menštruácie v prechode

Strata menštruácie pri prechode

Úplne normálnym javom je strata menštruácie v prechode, ktorá znamená koniec reprodukčne aktívneho obdobia. Pred ukončením krvácania môže byť krvácanie silné, slabé alebo nepravidelné. Keďže kým žena neprestane menštruovať 12 po sebe nasledujúcich mesiacov, môže strata menštruácie (napriek malej pravdepodobnosti) znamenať tehotenstvo, je dôležité, aby zrelé ženy nezanedbávali preventívne prehliadky u svojho ženského lekára. Je tiež jedným z hlavných zdrojov informácií o tom, ako sa správať počas menopauzy, aby sa nezhoršila vaša pohoda.

Čo robiť, keď stratíte menštruáciu?

Počas tehotenstva a menopauzy by mali ženy svoju situáciu prediskutovať so ženským lekárom. Okrem toho môžete počas menopauzy vyskúšať dlhodobé užívanie doplnkov stravy pre ženy, ktoré obsahujú bylinky na zmiernenie príznakov. (nespavosť, návaly horúčavy, náladovosť, potenie…). Tieto prípravky prispievajú k hormonálnej rovnováhe.

V ich zložení hľadajte najmä tieto látky:

  • Červený ďatelina
  • Ploštičník hroznatý
  • Ľan siaty
  • Smldinec chlpatý
  • Drmček obyčajný
  • Ženšen pravý
  • Zinok a ďalšie vitamíny

U žien, ktoré stratili menštruáciu v dôsledku cvičenia a chudnutia, by sme potom trvali na tom, aby ich okrem gynekológa navštívil aj odborník na cvičenie a výživu. S ich pomocou sa môžete postupne vrátiť k zdravej telesnej hmotnosti, čo je veľmi dôležité pre začiatok menštruácie. Okrem toho vám v takejto situácii môže pomôcť aj psychológ, keďže je potrebné prehodnotiť váš život.

Autorom článku je:

Jana Pařízková

Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Moje motto zní: Buďte během menopauzy v pohodě.

Vaša menopauza

Komplexný sprievodca menopauzou - čo je najlepšie na menopauzu, ako dlho trvá, kde si urobiť test, ako fungujú ženské hormóny. Všetko sa o tom dozviete tu.

Kontakt

Kontakt