Menopauza: Aké sú jej príznaky a ako dlho trvá?

Ženský prechod je poslednou fázou reprodukčne aktívneho obdobia. Keďže dochádza k výraznému kolísaniu hormónov, má širokú škálu prejavov, ktoré môžu spôsobiť nižšiu životnú spokojnosť. Ako rozpoznať menopauzu? A dá sa na to nejako pripraviť?

Nástup menopauzy, podobne ako nástup menštruácie, je u každej ženy trochu iný. Napriek tomu každá reprodukčne aktívna žena zažije vo svojom živote ženský prechod. Po prekonaní tohto štádia už nie je plodná a nemôže mať deti.

To však nie je jediná vec, ktorá by nás ženy mala zaujímať. Keďže dochádza k rýchlemu poklesu hormónov, náhle sa začnú prejavovať ďalšie nepríjemné zdravotné komplikácie a problémy. Nie nadarmo sa často spomína problematika osteoporózy a menopauzy. (rednutie kostí, ktoré vedie k vážnym zlomeninám aj pri veľmi miernom zaťažení kostí.)

Keďže ide o veľmi rozsiahlu tému, ponúkame vám komplexného sprievodcu, ktorý vám poskytne predstavu o tom, čo môžete očakávať.

Čo je menopauza?

Menopauza znamená stratu menštruácie, ktorá sa u zdravých žien začína v puberte. Počas tohto obdobia zaniká funkcia vaječníkov, ktoré dovtedy pravidelne uvoľňovali zrelé vajíčko počas ovulácie. (Nie vždy. U žien užívajúcich hormonálnu antikoncepciu sa ovulácia často vôbec nevyskytuje.) Keďže sú však vaječníky hormonálne aktívne, dochádza k poklesu ženských pohlavných hormónov estrogénu a progesterónu. Vek nástupu ženského prechodu sa líši, ale vo všeobecnosti sa pohybuje medzi 45-55 rokmi. rokom života.

príznaky menopauzy

Príznaky menopauzy

Hormóny sú zodpovedné za rôzne procesy v našom tele. Preto počas menopauzy a po nej zažívame širokú škálu (väčšinou) negatívnych fyzických a psychických zmien.

Medzi príznaky ženského prechodu patrí:

Existujú však aj iné problémy. Napríklad už raz spomínané rednutie kostí. Ženy v prechode a po prechode môžu mať tiež častejšie problémy s infekciami močových ciest. Úzkosť a depresia tiež nie sú nezvyčajné. Pokiaľ ide o sex v menopauze, je stále možný, ale musíte sa dostatočne naladiť. Mali by ste tiež užívať lubrikačný gél, ktorý pomáha zmierniť vaginálnu suchosť.

V akom veku prichádza menopauza

Vek prechodu žien nie je presne určený. U niektorých žien nastáva skôr, ako je všeobecne uvádzaný priemer. Pre ostatných je to neskôr. Najčastejšie však menopauza začína medzi 45-55. rokom života.

ako dlho trvá menopauza a kedy začína

Ako dlho trvá menopauza

Opäť ide o veľmi univerzálny údaj, ktorý nie je pre každého rovnaký. Zvyčajne sa však uvádza, že prvé príznaky menopauzy sa môžu objaviť už o štyri roky skôr. Okrem toho môžu nepríjemné príznaky trvať až ďalšie štyri roky po strate menštruácie. Ak budeme hovoriť všeobecne, môžeme očakávať až 8-10 ťažkých rokov.

Test na menopauzu

Ženský reprodukčný cyklus je veľmi jemný, ale veľmi zložitý. Niektoré ženy môžu pociťovať prvé príznaky prechodu bez toho, aby v ňom boli. Predovšetkým preto, že podobné prejavy majú často problémy so štítnou žľazou. To so sebou môže priniesť množstvo problémov. Napríklad žena si myslí, že už nemôže otehotnieť, a prestane sa chrániť. Len aby zistili, že budú mať nového člena rodiny.

Z tohto dôvodu sa oplatí investovať do testu menopauzy. Nájdete ho na internete alebo v lekárni. Funguje podobne ako tehotenský test. Pásik ponoríte do vzorky moču a do niekoľkých minút sa dozviete výsledok. Ak je výsledok testu negatívny, požiadajte svojho lekára o vyšetrenie štítnej žľazy.

Krvácanie v menopauze

Prechod je typický tým, že sa počas roka alebo dlhšie nedostaví menštruácia. Ale čo ak spozorujete špinenie alebo inú formu krvácania? Je to normálne? Žiaľ, nie je to tak a je potrebné vyhľadať lekára.

test krvácania v menopauze

Existuje niekoľko dôvodov, prečo sa to deje. V prvom rade môže ísť o jeden z príznakov rakoviny. Môže ísť aj o polypy, atrofické endometrium alebo hyperpláziu endometria. Atrofiu vaginálneho svalstva alebo pohlavne prenosné ochorenie nemožno vylúčiť. V každom prípade je lepšie podstúpiť sériu vyšetrení, ako odložiť návštevu lekára a stratiť šancu na úspešnú liečbu.

Čo je najlepšie pre menopauzu?

V porovnaní s našimi babičkami a prababičkami máme veľké šťastie, že nemusíme prežívať ženský prechod. Môžeme si vybrať zo širokej ponuky výživových doplnkov pre ženy a ďalších úľavových metód, ktoré nám pomôžu zvládnuť toto náročné obdobie v živote každej ženy.

Menopauza a bylinky

Veľmi obľúbenou bylinkou je ženšen, ktorý má pozitívny účinok na návaly horúčavy a potenie. Podporuje tiež normálne fungovanie kardiovaskulárneho systému. V neposlednom rade sa jeho užívanie môže prejaviť aj na zvýšení libida. Zaujímavé účinky má aj drmček obyčejný, ktorý pomáha pri bolestiach prsníkov. Ženy všetkých generácií poznajú aj účinky červenej ďateliny, ktorá sa používa pri návaloch tepla, vysokom krvnom tlaku a na podporu imunitného systému. Prípadne siahnite po kozlíku lékarském, zelenom čaji alebo ginkgo bilobe. Odporúča sa tiež používať ploštičník hroznatý, smldinec chlpatý a ĺan siaty.

bylinky na menopauzu

Prípravy na menopauzu

Používanie byliniek je určite záslužné, pretože sú veľmi dostupné a možno ich nájsť na internete a v kamenných obchodoch. Problémom je však to, že ak použijete len jeden z nich, nedosiahnete rovnaké výsledky, ako keď použijete ich správne zvolený komplex.

Keďže však málokto z nás bylinkám skutočne rozumie, neoplatí sa púšťať do tejto činnosti na vlastnú päsť. Okrem toho, že nevieme, ktoré byliny sa navzájom podporujú, nemôžeme správne odhadnúť ich množstvo. To môže mať viaceré dôsledky. Preto je určite rozumnejšie, ak si zaobstaráte doplnky stravy pre ženský prechod, ktoré majú prírodné zložky.

V ich zložení by nemali chýbať tieto bylinky:

  • Ľan siaty
  • Smldinec chlpatý
  • Ďatelina lúčna červená
  • Drmček obyčajný
  • Ženšen pravý
  • Ploštičník hroznatý

Okrem byliniek sa zamerajte na vitamín E, zinok a ďalšie. Majte však na pamäti, že ich účinky nepocítite zo dňa na deň, ale až po dlhšom používaní. Dovtedy musíte byť trpezliví. Ale môžete to urobiť.

Vaša menopauza

Komplexný sprievodca menopauzou - čo je najlepšie na menopauzu, ako dlho trvá, kde si urobiť test, ako fungujú ženské hormóny. Všetko sa o tom dozviete tu.

Kontakt

Kontakt