Hormonálna nerovnováha u žien: Príznaky, byliny a liečba

Ženské telo je pod nadvládou mnohých rôznych hormónov, ktoré zabezpečujú úspešné tehotenstvo. Prípadne sa postarajú o to, aby sa cyklus po neúspešnom pokuse opäť zopakoval, aby sa zabezpečili čo najlepšie podmienky na otehotnenie. Keďže však hladina ženských hormónov v tele nie je stabilná (čo je prípad menopauzy), často dochádza k hormonálnej nerovnováhe, ktorá ženám spôsobuje nepríjemné pocity a množstvo fyzických problémov. Čo s tým?

Ženské telo má obmedzený čas na reprodukciu. S pribúdajúcim vekom klesá počet a kvalita vajíčok, čo znižuje pravdepodobnosť, že žena otehotnie prirodzenou cestou vo vyššom veku. Tento proces sa potom končí menopauzou, ktorá je koncom reprodukčne aktívneho obdobia ženy.

Keďže telo už nepotrebuje opakovať cyklus pre potenciálne počatie, hormóny sa začnú správať inak. Mnohé ženy preto počas tohto obdobia zažívajú problémy, ktoré predtým nezažili.

Ako spoznáte, že sa blíži hormonálna nerovnováha? A existujú nejaké metódy, ako opäť dosiahnuť harmóniu?

Čo je hormonálna nerovnováha

Hormóny majú v ľudskom tele dôležitú úlohu. V podstate ich možno považovať za poslov, ktorí cestujú krvou a hovoria orgánom, čo majú robiť. Hormóny v ženskom tele ovplyvňujú napríklad metabolizmus, ale aj spomínanú reprodukciu. V prípade hormonálnej nerovnováhy to znamená, že máte buď príliš veľa, alebo príliš málo hormónov. (A nanešťastie pre nás, telo dokáže rozpoznať aj veľmi malé rozdiely.) Tento stav potom ovplyvňuje fungovanie celého organizmu.

prejavy hormonálnej nerovnováhy u žien

V mnohých prípadoch je hormonálna nerovnováha spôsobená prirodzeným procesom starnutia. V niektorých situáciách sa však môže vyskytnúť v dôsledku ochorenia. Mladšie ženy preto absolvujú krvný test, aby zistili, či je všetko v poriadku.

Príznaky a prejavy

Asi vás neprekvapí, že hormonálnu nerovnováhu sprevádza široká škála (nepríjemných) príznakov.

Patria medzi ne:

  • Akné
  • Spotting
  • Prírastok hmotnosti
  • Únava
  • Potenie
  • Časté močenie
  • Depresia
  • Znížená chuť na sex

A mnoho ďalších. To, že sa v niektorých bodoch spoznáte, zároveň nemusí nevyhnutne znamenať, že trpíte hormonálnou nerovnováhou. (Za mnohými z týchto problémov môže byť niečo iné.)

Ako na hormonálnu rovnováhu?

Liečba

Keďže hormonálna nerovnováha je v menopauze normálna, väčšina lekárov neodporúča žiadny konkrétny typ liečby. Ak ste žena v produktívnom veku, lekári vám môžu odporučiť užívanie hormonálnej antikoncepcie, liekov na štítnu žľazu atď. (Špeciálnu liečbu dostávajú aj ženy so syndrómom polycystických ovarií.)

Zrelým ženám sa bežne odporúča aktívny životný štýl, ktorý zahŕňa cvičenie. Ďalej myslite na zdravú stravu. V prípade, že sa počas intímnych chvíľ cítite suchá, najjednoduchším riešením je použitie lubrikačných gélov.

liečba hormonálnej nerovnováhy bylinkami

Bylinky na hormonálnu nerovnováhu

Veľmi obľúbené sú aj výživové doplnky pre ženy v menopauze s obsahom bylín. Tie môžu zmierniť nepríjemné pocity, ktoré so sebou menopauza zvyčajne prináša.

Bylinky pre ženské hormóny:

  • Ploštičník hroznatý
  • Červený ďatelina
  • Ľan siaty
  • Smldinec chlpatý
  • Ženšen pravý
  • Drmček obyčajný

Tieto byliny najlepšie fungujú v kombinácii s inými látkami. V zložení kvalitného doplnku výživy preto hľadajte zinok, vitamín E, vitamín D2 a vitamíny skupiny B. Je však dôležité užívať tieto doplnky v odporúčanom množstve každý deň. Len tak dosiahnete optimálny výsledok. Nezabúdajte tiež, že neoddeliteľnou súčasťou boja proti hormonálnej nerovnováhe je už spomínaný zdravý životný štýl.

Autorom článku je:

Jana Pařízková

Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Moje motto zní: Buďte během menopauzy v pohodě.

Vaša menopauza

Komplexný sprievodca menopauzou - čo je najlepšie na menopauzu, ako dlho trvá, kde si urobiť test, ako fungujú ženské hormóny. Všetko sa o tom dozviete tu.

Kontakt

Kontakt