Ženské hormóny – Viete, ako sa vysporiadať s ich nedostatkom?

Mužské a ženské hormóny ovplyvňujú neuveriteľné množstvo telesných procesov. Preto tak veľmi trpíme, keď začnú klesať v dôsledku menopauzy. Možno zvýšiť hladinu ženských hormónov? A ak áno, ako?

V dôsledku procesu starnutia, počas ktorého sa blížime k menopauze, sa v našom tele odohráva mnoho zmien. Máme menej kolagénu, čo znamená menej pružnú pokožku, ktorá je tiež náchylnejšia na tvorbu vrások. Okrem toho nám šedivejú vlasy a spomaľuje sa metabolizmus.

Keď však k prechodu naozaj dôjde, pridá sa k tomu suchosť pošvy, bolesti hlavy, nespavosť, zvýšené potenie alebo podráždenosť. Keďže ide o proces, ktorý trvá mnoho rokov a zaťažuje nás i naše okolie, poradíme vám, ako prirodzene zvýšiť hladinu ženských hormónov, ktoré vám pomôžu zvládnuť ho o niečo lepšie.

Čo sú ženské hormóny

Medzi ženské pohlavné hormóny patria estrogén a progesterón. Estrogén však nie je jediný. Do tejto skupiny patria estradiol, estriol a estrón. Tieto hormóny sú steroidnej povahy a súvisia predovšetkým s našimi pohlavnými znakmi. Ovplyvňujú aj naše sexuálne správanie a pocity.

ženský pohlavný hormón

Ženský pohlavný hormón

Pokiaľ ide o estrogény, sú skupinou steroidov, ktoré ovplyvňujú opakujúce sa cykly. Hoci sa vo veľkej miere nachádzajú v tele žien, v malom množstve sa vyskytujú aj u mužov. (To isté platí aj pre testosterón, ktorý je predovšetkým mužským pohlavným hormónom, ale malé množstvo ho majú aj ženy.) Estrogény sú bežnou súčasťou hormonálnej antikoncepcie. Od prvej menštruácie až po menopauzu prevláda v ženskom tele estradiol. Po menopauze prevláda estrón. Úlohou progesterónu je potom zabezpečiť schopnosť úspešnej reprodukcie.

Nedostatok ženských hormónov

Pokles ženských hormónov je jedným zo sprievodných javov nástupu prechodu, ktorým sa končí reprodukčné obdobie žien, ktoré trvalo od prvej menštruácie až do stredného veku. Keď žena prejde prechodom, už nie je možné otehotnieť prirodzenou cestou. (V niektorých prípadoch je to možné vďaka asistovanej reprodukcii.)

Pokles ženských pohlavných hormónov spôsobuje výkyvy nálad a náchylnosť na mnohé druhy zdravotných komplikácií, pred ktorými boli ženy kedysi chránené. Patria medzi ne aj kardiovaskulárne ochorenia, ktoré boli dovtedy doménou mužov. Preto je nesmierne dôležité rozpoznať začiatok prechodu a začať sa o seba lepšie starať.

prejavy nedostatku ženských hormónov

Prejavy

Prejavy hormonálnej nerovnováhy vo vašom tele je pomerne ľahké rozpoznať. Nanešťastie, málokedy sú jeho príznaky príjemné. Skôr naopak.

Nerovnováha a pokles ženských hormónov signalizuje:

  • Prírastok hmotnosti
  • Únava
  • Oslabenie svalov
  • Potenie
  • Zápcha alebo hnačka
  • Horší zrak
  • Zníženie libida
  • Depresia
  • Bolesť pri kontakte
  • Nepravidelná menštruácia
  • Akné
  • Vaginálna atrofia
  • Strata vlasov

A celý rad ďalších príznakov. Napríklad stmavnutie kože alebo menšia hustota kostí.

prírodné hormóny ženy

Prírodné hormóny – bylinky

Ak chcete, môžete nájsť ženské hormóny v potravinách. Alebo aspoň ich dobrú imitáciu. (Ktoré nazývame fytoestrogény.) Tieto látky sa nachádzajú napríklad v sójových výrobkoch. Môžete tiež vyskúšať bylinky na ženské hormóny, na ktoré sa spoliehali naše matky a babičky.

Medzi najdôležitejšie patria:

Ak neviete, ako ich užívať, aby mali maximálny účinok, vyberte si prírodné doplnky stravy pre ženy v menopauze, ktoré obsahujú ich vyvážený komplex. V ich zložení by nemali chýbať iné látky. Pri výbere výrobku sa zamerajte najmä na prítomnosť komplexu vitamínov skupiny B, vitamínu E, vitamínu D2 a zinku.

Vaša menopauza

Komplexný sprievodca menopauzou - čo je najlepšie na menopauzu, ako dlho trvá, kde si urobiť test, ako fungujú ženské hormóny. Všetko sa o tom dozviete tu.

Kontakt

Kontakt