Hypotyreóza: Príznaky, liečba a menopauza

Všetci vieme, že štítna žľaza má v ľudskom tele veľmi dôležitú funkciu. Keďže ovplyvňuje našu hormonálnu aktivitu, môže mať vplyv na širokú škálu telesných funkcií. Ale čo ak vám lekár povie, že máte subklinickú hypotyreózu?

Štítna žľaza nemusí u všetkých ľudí fungovať správne. Nie vždy je však ľahké tento problém vyriešiť, pretože niektoré prejavy, ktoré vám môže spôsobiť, nie sú vždy špecifické. Preto ich môžete zameniť za úplne iný zdravotný problém.

Okrem toho, že poznáme hyperaktívnu štítnu žľazu (hypertyreóza), existuje aj opačný problém, ktorým je nedostatočná činnosť štítnej žľazy. Takýto jav sa naopak nazýva hypotyreóza.

Aké sú jej prejavy? A dá sa nejako liečiť?

Čo je to hypotyreóza?

Ako sme už stručne spomenuli, hypotyreóza je odborný názov pre zníženú funkciu štítnej žľazy. Z technického hľadiska to znamená, že štítna žľaza neprodukuje toľko hormónov, koľko by mala. Z tohto dôvodu dochádza k narušeniu dôležitých metabolických procesov. Príčina tohto javu nie je vždy jednotná, ale vplyv môžu mať autoimunitné ochorenia. Môže byť aj vrodená.

čo je hypotyreóza príznaky prejavy

Hypotyreóza – príznaky a prejavy

V prvom rade vám s diagnostikou tohto ochorenia pomôže lekár, ktorý dokáže jasne interpretovať hodnoty hormónov štítnej žľazy na základe krvných testov. Ak nie sú normálne, môže vám odporučiť návštevu endokrinológa.

Tento problém môžete ďalej rozpoznať podľa:

 • Únavy
 • Depresia
 • Prírastok hmotnosti
 • Zápcha
 • Pocit chladu a zimy
 • Suchá pokožka
 • Zvýšené hladiny cholesterolu
 • Menej časté potenie
 • Suché a slabé vlasy
 • Slabosti svalov
 • Bolesť a stuhnutosť kĺbov

A mnoho ďalších (nie vždy špecifických) prejavov.

Hypotyreóza a menopauza

Problémom hypotyreózy je, že spôsobuje príznaky, ktoré sa podobajú menopauze. Technicky si teda môžete myslieť, že ste v prechode, aj keď v skutočnosti ešte nie ste v prechode.

Medzi príznaky menopauzy patria najmä návaly horúčavy a potenie, takže ak tieto problémy nemáte, pravdepodobne ide o prejav hypotyreózy a nie o prechod. (Ako sme už uviedli, znížená funkcia štítnej žľazy na druhej strane nepodporuje potenie a spôsobuje pocit chladu, takže tieto dve indície by vám mali celkom ľahko povedať, čo sa deje s vaším telom.)

Liečba hypotyreózy

Liečba hypotyreózy

Liečbu zníženej funkcie štítnej žľazy ovplyvňuje vaša strava. Venujte osobitnú pozornosť potravinám, ktoré obsahujú väčšie množstvo jódu. Patrí medzi ne klasická kuchynská soľ, mliečne výrobky, ryby atď.

Ak máte radi sójové výrobky, ženy, ktoré trpia zníženou funkciou štítnej žľazy, by si ich mali radšej odpustiť. Takisto by ste to nemali preháňať s príjmom vlákniny.

Ďalej vám môže pomôcť:

 • Behaviorálna terapia (najmä ak máte sklon k depresii)
 • Pravidelná kontrola vášho zdravia
 • Učenie sa techník, ktoré vedú k zníženiu únavy

V prípade, že vaše príznaky nesúvisia so zníženou funkciou štítnej žľazy, ale s príznakmi menopauzy, nezabúdajte tiež na zdravý životný štýl, ktorý by mal zahŕňať cvičenie, dobrý spánok a zdravú stravu.

Môžete tiež vyskúšať dlhodobé užívanie bylinných doplnkov stravy na menopauzu, ktoré môžu znížiť potenie a návaly horúčavy, podporiť normálnu náladu a celkovo prispieť k väčšej životnej spokojnosti.

Autorom článku je:

Jana Pařízková

Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Moje motto zní: Buďte během menopauzy v pohodě.

Vaša menopauza

Komplexný sprievodca menopauzou - čo je najlepšie na menopauzu, ako dlho trvá, kde si urobiť test, ako fungujú ženské hormóny. Všetko sa o tom dozviete tu.

Kontakt

Kontakt