Návaly tepla – Čo znamenajú a ako sa ich zbaviť?

Telo má mechanizmy na reguláciu teploty. Niekedy sa však stáva, že nereaguje správne na podmienky, v ktorých sa nachádza. Môžeme byť buď veľmi chladní, čo je prejavom zimnice, alebo príliš horúci. V takýchto prípadoch ide o výplachy.

Návaly tepla sú najčastejšie spôsobené menopauzou. Počas nej dochádza k rýchlemu poklesu ženských pohlavných hormónov, pod ktorých kontrolou je naše telo od prvej menštruácie v puberte.

Keďže návaly tepla sú často spojené s nadmerným potením(nielen v noci), môže to negatívne ovplyvniť verejné aspekty nášho života. Nikto nechce mať v práci náhradné oblečenie, do ktorého sa môže prezliecť, keď sa náhle zapotí. Príval tepla v zime môže viesť k väčšej chorobnosti, pretože v chladnom vzduchu prechladneme.

Pochopte, ako vznikajú návaly horúčavy, a zistite, ako s nimi pracovať.

Čo spôsobuje návaly horúčavy?

Návaly tepla sú záchvaty, ktoré nie sú spôsobené vonkajším teplom. Niekedy sa objavia náhle, inokedy máme pocit, že prichádzajú postupne. Tento stav môže trvať niekoľko sekúnd. V niektorých prípadoch to však môže trvať až 10 minút. Priemerná dĺžka návalu je však približne 4 minúty. Ich frekvencia je tiež nejednoznačná. Sú ženy, ktoré majú jeden alebo dva záchvaty týždenne. A potom tí, ktorí trpia niekoľkými výplachmi za hodinu. Najväčší vplyv na ne majú hormóny.

návaly tepla a potenie

Prejavy návalov tepla

Prejavy návalov tepla sú u každej ženy iné. Existuje však niekoľko spoločných znakov, na základe ktorých ich môžete identifikovať.

Môžete pozorovať:

  • Brnenie v prstoch
  • Zahrievanie pokožky
  • Zrýchlená srdcová frekvencia
  • Začervenanie tváre
  • Zvýšené potenie

Návaly tepla v tehotenstve

Hoci návaly horúčavy spájame najmä s menopauzou, nie často sa spomína, že rovnaký problém môžete zažiť aj počas tehotenstva. Vedeli ste, že návaly horúčavy a zvýšené potenie môžu byť dokonca príznakmi, že ste v inom stave? Opäť súvisia so zmenami hormonálnych hladín.

Ale veľa z toho súvisí s jedným zo spúšťačov. Ovplyvňuje ich napríklad pitie nápojov s obsahom kofeínu. Pitie horúcich nápojov je tiež na zozname potenciálne rizikových činností. Horúčavu môžete pociťovať aj v dôsledku stresu alebo úzkosti.

návaly tepla v tehotenstve

Návaly tepla v menopauze

Problémy s návaly tepla v tehotenstve možno v podstate aplikovať aj na menopauzu. Len s tým rozdielom, že na vine je vymieranie vaječníkov. (Ktoré sú zodpovedné za produkciu hormónov v tele.) Aj rizikové aktivity sú rovnaké. K tomu však pripočítame pitie alkoholu navyše, ktorý podľa nás tehotné ženy z bezpečnostných dôvodov nepijú.

A čo návaly horúčavy?

V tehotenstve vám poradíme, aby ste tento jav jednoducho vydržali. Uľaviť si môžete otvorením okna, vlažnou sprchou alebo nápojom. Ale nič iné. Mnohé inak neškodné prípravky a bylinky môžu mať negatívny vplyv na vyvíjajúci sa plod.

U žien v menopauze je to iné. Na svoje problémy môžu vyskúšať bylinky, medzi ktoré patrí aj veľmi obľúbená červená ďatelina alebo hroznový bodliak. Vzhľadom na obsah fytoestrogénov sa odporúča konzumovať aj výrobky zo sóje.

čo robiť pri návaloch tepla

Možno vyskúšať aj iné alternatívne metódy. Staršie ženy si nemôžu dovoliť pravidelne cvičiť jogu, ktorá pomáha udržiavať pohyblivosť a pružnosť ich tela. Pri vážnejších psychických komplikáciách, ktoré môžu vzniknúť počas menopauzy, pomáhajú aj rôzne druhy meditácie a vizualizácie. Snažte sa tiež eliminovať spúšťače a jesť vyváženú stravu bohatú na vitamíny, stopové prvky a minerály.

Aby ste sa vyhli zbytočným obavám z ďalších ťažkostí spojených s prechodom, namiesto jednotlivých bylín si vyberte komplex bylín, ktoré môžete svojmu telu dodať zo správne zostavených prírodných doplnkov stravy pre zrelé ženy.

Okrem červenej ďateliny a plocholistého hrozna hľadajte v ich zložení aj tieto látky:

  • Smldinec chlpatý
  • Ľan siaty
  • Drmček obyčajný
  • Ženšen pravý

Okrem byliniek sa zamerajte aj na iné látky. Medzi najlepšie patria zinok, vitamín B6, kyselina pantoténová a vitamín B12.

Autorom článku je:

Jana Pařízková

Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Moje motto zní: Buďte během menopauzy v pohodě.

Vaša menopauza

Komplexný sprievodca menopauzou - čo je najlepšie na menopauzu, ako dlho trvá, kde si urobiť test, ako fungujú ženské hormóny. Všetko sa o tom dozviete tu.

Kontakt

Kontakt