Klimaktérium: Ako skutočne zvládnuť obdobie prechodu?

Vek, v ktorom začína klimaktérium, je u každej ženy trochu iný. Prevažná väčšina z nich však môže očakávať, že sa u nich objavia príznaky, ktoré im v mnohých ohľadoch skomplikujú život. Keďže neexistuje žiadna špecifická liečba, pozrime sa na niekoľko tipov, ktoré môžete v tomto ťažkom období vyskúšať.

Ženská reprodukčná schopnosť je časovo obmedzená, čo znamená, že v určitom období ju stratíte. Spolu s tým sa mení činnosť hormónov v ženskom organizme. Tie, ktoré súvisia s rastom maternicovej výstelky a ovuláciou, zrazu ustupujú do pozadia a do hry vstupujú oveľa slabšie estrogény, ktoré sa nedokážu vyrovnať s fungovaním tela ako predtým.

Problémom je, že ženy vo veku od 40 do 50 rokov, keď sa problémy s prechodom vyskytujú najčastejšie, musia byť stále rovnako aktívne. V ideálnom prípade hľadajú spôsoby, ako účinne potlačiť príznaky klimaktéria, aby mohli žiť ako predtým.

Ale je to vôbec možné?

Čo je klimaktérium?

Klimaktérium je obdobie, počas ktorého žena stráca reprodukčné schopnosti. Často sa nazýva aj prechod. Hoci negatívne vedľajšie príznaky nie sú vždy spojené s klimaktériom, vo väčšine prípadov sa na ne ženy musia pripraviť. Trvanie nežiaducich príznakov môže byť tiež ľubovoľne dlhé. Zatiaľ čo niektoré ženy sa cítia nepríjemne len niekoľko mesiacov, u iných to môže trvať roky. Z tohto dôvodu sa často odporúča, aby sa ženy opýtali svojich matiek a starých mám na priebeh klimaktéria, pretože je pravdepodobné, že je u nich podobný.

čo klimaktérium prejavy

Typické prejavy klimaktéria

Medzi hlavné príznaky prechodu patria návaly tepla a potenie, ktoré sa môžu objaviť náhle a zvyčajne trvajú niekoľko sekúnd až minút. Ženy často hovoria, že ich intenzita je taká veľká, že po chvíli vyzerajú, akoby práve vyšli zo sprchy. (Preto je napríklad potrebné častejšie sa prezliekať a nosiť so sebou nápoj s ventilátorom.)

Ďalej sa môžeme stretnúť s:

  • Nepravidelný menštruačný cyklus
  • Vaginálna suchosť
  • Poruchy spánku
  • Bolesť kĺbov
  • Časté zmeny nálady
  • Horšou koncentráciou
  • Menej chuti na sex
  • Horšia kvalita vlasov a pokožky
  • Priberanie na váhe

A s mnohými ďalšími príznakmi, ktoré môžu zahŕňať častejšie infekcie močových ciest, rednutie kostí atď.

Prechod u žien a psychika

Nedostatok estrogénu a progesterónumôže za duševné problémy. Môžete pociťovať častejšie zmeny nálad, väčšiu podráždenosť a nervozitu. Niektoré ženy môžu tiež trpieť depresívnymi stavmi a úzkosťou.

ako zvládnuť klimaktérium bylinky

Ako zvládnuť klimaktérium?

Zmena prostredia v spálni môže byť jedným zo spôsobov, ako zlepšiť kvalitu spánku a znížiť návaly tepla a potenie. (Lepší matrac a vankúš, nižšia teplota, tenšia prikrývka, nápoj pri posteli, studená obliečka na vankúš do chladničky pred spaním…)

Pokiaľ ide o váš sexuálny život, okrem sexuálnych hračiek, ktoré vám pomôžu zvýšiť úroveň rozkoše, môžete vyskúšať aj lubrikačné gély, ktoré vám pomôžu s dostatočným zvlhčením. Počas dňa si v práci nechajte aj náhradné oblečenie pre prípad, že by prišla vlna horúčav.

Bylinky a výživové doplnky

V neposlednom rade vyskúšajte aj dlhodobé užívanie prírodných doplnkov stravy pre ženy v menopauze, ktoré obsahujú bylinky, ktoré sú spojené so zmiernením jej príznakov.

Keď si prečítate zloženie, vyberte si doplnok, ktorý obsahuje bublinatku obyčajnú, ženšen, zinok, hroznový bodliak, ľan, červenú ďatelinu a ďalšie byliny, ktoré sa svojimi účinkami navzájom dopĺňajú.

Autorom článku je:

Jana Pařízková

Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Moje motto zní: Buďte během menopauzy v pohodě.

Vaša menopauza

Komplexný sprievodca menopauzou - čo je najlepšie na menopauzu, ako dlho trvá, kde si urobiť test, ako fungujú ženské hormóny. Všetko sa o tom dozviete tu.

Kontakt

Kontakt