Otehotnieť sa zdá byť tou najjednoduchšou vecou na svete. Najmä keď sa pozriete na počet tehotných a novopečených matiek, ktoré chodia po uliciach. Mnohým ženám sa však nepodarí otehotnieť. Preto vám dáme niekoľko tipov, ako sa pokúsiť zvýšiť svoje šance.
V súčasnosti máme takmer všetko. Kariéra, milujúci partner, veľa zážitkov a peňazí. K dokonalosti nám však často niečo chýba. Moje vlastné dieťa. Odborníci často vyzývajú ženy, aby si založili rodinu v mladom veku. Problémom je, že ženy si potrebujú nájsť prácu, nemajú zázemie ani vhodného partnera. Je preto prirodzené, že sa pre tento krok rozhodnú až po splnení základných podmienok, ktoré následne ovplyvnia kvalitu ich rodinného života.
Ak ste ešte nemali šťastie a závistlivo sa pozeráte na kočík iných, nehádajte sa do žita. Možno sa len potrebujete dostatočne pripraviť na to, čo vás čaká.
Je možné podporiť tehotenstvo?
Áno a nie. Veľa závisí od toho, čo presne spôsobilo vašu neplodnosť. Ak je vaša neplodnosť spôsobená imunitným systémom, často sa nezaobíde bez zásahu lekárov na reprodukčných klinikách. Staršie páry majú inú šancu otehotnieť. (Hoci to nie je pravidlom, neplodnosť sa rieši aj u mladých.) V mnohých prípadoch však naše márne snahy sabotuje psychika, zlý životný štýl alebo len načasovanie.
4 tipy na podporu tehotenstva
Zistite, kedy ovulujete
Znie to ako tá najjednoduchšia vec na svete. Pre mnohé ženy to však nie je samozrejmosť. Jednou z podmienok úspešného tehotenstva je vedieť, kedy ovulujete. (Nemôžete sa spoliehať na všeobecné pokyny, pretože každá žena ovuluje inak.) Ovulácia je zvyčajne v polovici mesačného cyklu. Teda asi týždeň po skončení menštruácie. Ak chcete, aby boli tieto údaje presnejšie, urobte si ovulačný test alebo si zmerajte bazálnu teplotu. (Počas ovulácie sa trochu zvýši.) Čo sa týka milovania, nemusíte čakať presne na ovuláciu. Mužské spermie môžu v skutočnosti čakať niekoľko dní. (Približne 4-5 dní po nechránenom pohlavnom styku.)
Pracujte na svojom životnom štýle
Ďalším tipom, ktorý vám môže pomôcť dosiahnuť vytúžené tehotenstvo, je zmena životného štýlu. Ak fajčíte a pijete veľa alkoholu, určite vám to nepomôže. Nadváha alebo výrazná podváha tiež nie je dobrá. (Jednoducho niečo medzi tým.) Dôležitá je aj duševná pohoda. Vyhnite sa nadmernému stresu a netrápte sa tým, prečo vaše tehotenstvo zatiaľ neprebieha dobre. Mnoho párov otehotnie až vtedy, keď to obaja partneri vzdajú a nechajú to na osud.
Vitamíny na podporu tehotenstva
Aby ste telo pripravili na zvýšenú záťaž, ktorá ho v tehotenstve čaká, doprajte mu dostatok vitamínov. Kyselina listová je veľmi dôležitá na zníženie rizika defektov vyvíjajúceho sa plodu. Dobrým tipom je aj zvýšená konzumácia potravín, ktoré obsahujú antioxidanty. Zamerajte sa na tie, ktoré majú vyšší podiel vitamínu C a vitamínu E. Nezabúdajte ani na vlákninu a vyšší podiel bielkovín.
Bylinky na podporu tehotenstva
Ak chcete otehotnieť úplne neplánovane, ešte pred vysadením antikoncepcie, môže vám v tom pomôcť ľubovník bodkovaný, ktorý má veľký podiel na jej neúspechu. (Netvrdíme, že je to ideálny spôsob, ale niektorým ľuďom môže vyhovovať.) Môžete tiež vyskúšať popíjať špeciálne bylinné zmesi s materinou dúškou, rebríčkom, harmančekom, čakankou, skorocelom a rebríčkom. Pomôcť môže aj ľubovník bod kovaný alebo kvet hluchavky.
Bylinky a vitamíny môžu pre naše telo urobiť veľmi veľa. Preto by sme po nich mali siahnuť skôr, ako plánujeme otehotnieť.
Autorom článku je:
Jana Pařízková
Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Moje motto zní: Buďte během menopauzy v pohodě.