Čo znamená menštruácia v prechode a ako na ňu?

Aj keď sa to nezdá, dlhá menštruácia v prechode nemusí byť vôbec nezvyčajná. Keďže každá žena je prirodzene iná, je pochopiteľné, že každá reaguje na perimenopauzu inak. Je silná menštruácia v prechode jediným problémom, s ktorým sa môžete stretnúť?

Prechod je pre ženy veľmi náročným obdobím, počas ktorého sa niekedy dostanú až na samé dno. Nejde len o to, že s najväčšou pravdepodobnosťou už nebudú mať biologické dieťa, ale v tomto období dochádza aj k mnohým ďalším zmenám, ktoré ovplyvňujú kvalitu nášho každodenného života.

Niektoré ženy trpia nespavosťou a častými zmenami nálad. Iné takéto problémy nemajú, ale opäť ich trápi nízke libido, suchosť pošvy a pravidelné návaly horúčavy, ktoré prichádzajú v najnevhodnejšom čase.

Aké ďalšie zmeny nastávajú v menštruačnom cykle počas perimenopauzy?

Ako by mala vyzerať menštruácia v prechode?

Na túto otázku prakticky neexistuje správna odpoveď. Je to veľmi individuálne, závisí to od rôznych hladín hormónov, genetiky, zdravotného stavu a mnohých ďalších faktorov.

Pokiaľ ide o menopauzu, za priemerný vek sa považuje približne 51 rokov. Problémom je, že perimenopauza, ktorá jej predchádza, môže trvať až 10 rokov. (Priemer je približne 4 roky.) Ak ste za posledných 12 mesiacov nemali menštruáciu, znamená to, že ste dosiahli menopauzu. Treba však dodať, že problémom pre mnohé ženy je perimenopauza, keď dochádza k mnohým zmenám v menštruačnom krvácaní.

nikdy nekončiaca nepravidelná menštruácia v prechode

Nikdy nekončiaca menštruácia v prechode

Tento bod je trochu zložitý, pretože skutočnosť, že krvácate, nemusí nevyhnutne znamenať, že ide o menštruačné krvácanie. Keďže môže ísť o prejav polypu v maternici alebo rakoviny krčka maternice, je vo vašom vlastnom záujme, aby ste v prípade podozrenia na niečo vážnejšie navštívili svojho ženského lekára, ktorý vás dôkladne vyšetrí a určí skutočnú príčinu vášho problému.

Na druhej strane nie je nezvyčajné, že ženy majú počas perimenopauzy silnejšie a dlhšie menštruačné krvácanie. Silné krvácanie, ktoré si vyžaduje napríklad dva typy ochrany proti úniku, pre istotu konzultujte so svojím lekárom. Hlavne preto, že nadmerné krvácanie môže narušiť vaše každodenné aktivity a môže spôsobiť anémiu.

Nepravidelná menštruácia v prechode

Počas perimenopauzy očakávajte nepravidelné cykly. Niekedy budete špiniť, niekedy bude vaša menštruácia silná a dokonca aj váš inak pravidelný cyklus bude mať ďaleko od pravidelnosti.

Keďže toto všetko spôsobuje, že menštruácia je veľmi nepredvídateľná, najlepším riešením pre vás je používať špeciálne menštruačné nohavičky, ktoré sú modernou menštruačnou pomôckou. Keďže dokážu účinne zachytávať menštruačnú krv, nemusíte sa obávať, že sa niekde stane nepredvídaná nehoda.

špinenie namiesto menštruácie v prechode

Špinenie namiesto menštruácie v prechode

Samozrejme, u niektorých žien sa môže vyskytnúť špinenie namiesto menštruácie, ale vzhľadom na nepredvídateľnosť situácie je vhodné zistiť, či ide o špinenie mimo menštruácie. Môže to byť aj jeden z príznakov tehotenstva. (To sa okrem iného stáva pomerne často. Dámy si myslia, že sú v prechode, a namiesto toho im lekár povie, že dieťa môžu očakávať o deväť mesiacov.) Z tohto dôvodu je vhodné urobiť si tehotenský test pre vlastný pokoj.

Keďže špinenie samo o sebe nie je úplne normálne, prediskutujte svoju situáciu s lekárom. Pokúsi sa zistiť, či je váš problém spôsobený hormonálnou nerovnováhou alebo napríklad rakovinou krčka maternice.

Čo pomáha v menopauze?

Ako vidíte, menopauza a obdobie pred ňou rozhodne nie je prechádzka ružovou záhradou. Našťastie sa môžete zbaviť jeho prejavov. Znížte napríklad teplotu v spálni a zvážte výmenu perín. To by malo znížiť nočné potenie. Pite tiež veľa tekutín, zdravo sa stravujte a pravidelne sa hýbte. Nadmerný stres vám neprospieva.


Súčasťou tohto obdobia by mali byť pravidelné kontroly u lekára, ktoré možno doplniť dlhodobým užívaním bylinných prípravkov pre ženy v menopauze.

Autorom článku je:

Jana Pařízková

Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Moje motto zní: Buďte během menopauzy v pohodě.

Vaša menopauza

Komplexný sprievodca menopauzou - čo je najlepšie na menopauzu, ako dlho trvá, kde si urobiť test, ako fungujú ženské hormóny. Všetko sa o tom dozviete tu.

Kontakt

Kontakt