Estrogén: Čo všetko by ste mali vedieť o tomto ženskom hormóne?

Ženy v produktívnom veku zvyčajne prechádzajú hormonálnymi zmenami. Často v priebehu niekoľkých dní. Je to spôsobené tým, že hormonálna aktivita ovplyvňuje ich schopnosť otehotnieť. Ak sa tak nestane, celý systém sa vynuluje a začne odznova. Jedným z najdôležitejších ženských hormónov je estrogén. Čo by ste o ňom mali vedieť?

Ženy sú vraj nestabilné. To ich robí emocionálnejšími a úplne nekompetentnými rozhodovať o čomkoľvek. Aspoň to tvrdili (a stále tvrdia) niektoré teórie, ktoré sa zaoberajú dôvodmi, prečo si ženy nezaslúžia rovnaké postavenie a práva ako muži.

Táto nestabilita ženskej povahy sa pripisuje častému striedaniu hormonálnych fáz, ktorých účelom je zabezpečiť, aby žena mohla úspešne otehotnieť.

Keďže okolo ženských hormónov koluje veľa mýtov, dnes sa pozrieme na všetko, čo potrebujete vedieť o hormóne zvanom estrogén.

Čo je estrogén?

Aj keď sa to zdá dosť jednoduché, estrogén nie je jediný. V skutočnosti ide o skupinu steroidov. Ich názov odkazuje na estrálny cyklus. Estrálny cyklus sa vyznačuje pravidelným opakovaním, ktoré je rozhodujúce pre otehotnenie.

Estrogény sú prítomné predovšetkým v ženskom tele. V malom množstve ich však majú v tele aj muži. (Rovnako ako ženy majú v tele malé množstvo testosterónu.) Medzi hlavné typy estrogénov patria estradiol, estriol a estrón. U žien medzi prvou menštruáciou a menopauzou je primárnym estrogénom estradiol. Po menopauze u žien prevláda v tele estrón, ktorý je v porovnaní s estradiolom slabší.

funkcia estrogénových účinkov

Účinky a funkcie estrogénu

Estrogén je veľmi dôležitý, pretože stimuluje vaječníky, v ktorých dozrievajú vajíčka. Tie sa následne uvoľnia a po spojení s mužskými spermiami sú zvyčajne oplodnené. Estrogén tiež ovplyvňuje pružnosť a lubrikáciu ženských pohlavných orgánov.

Ďalšou úlohou estrogénu je produkcia cervikálneho hlienu atď. Podieľa sa aj na raste prsníkov a ukončení tvorby materského mlieka po odstavení.

Ako znížiť estrogén?

Keďže estrogén zohráva v ženskom tele dôležitú úlohu a istým spôsobom chráni ženy pred chorobami, ktorými častejšie trpia muži(až do menopauzy), nie je v našom záujme estrogén znižovať. Iná vec je však opísať správanie, ktoré môžeme nevedome znižovať.

Na hladinu estrogénu v tele žien má negatívny vplyv:

  • Nadmerné cvičenie, ktoré vedie k úbytku všetkého tukového tkaniva
  • Anorexia

Zníženie hladiny estrogénu ovplyvňuje len ženy, ktoré majú estrogénu nadbytok. (Čo môže viesť k vzniku niektorých nebezpečných ochorení, ako je napríklad rakovina prsníka.) Ak sa vás to týka, v takom prípade vám lekári môžu odporučiť obmedzenie alkoholu, zníženie nadbytočných kilogramov, stredomorskú diétu, dostatočný príjem vlákniny a cvičenie.

ako zvýšiť a znížiť estrogén

Ako zvýšiť estrogén?

Je celkom bežné, že ženy po menopauze sa zaujímajú o to, ako by doplnenie estrogénu mohlo pomôcť zmierniť nepríjemné príznaky prechodu.

Po porade s lekárom môžete skúsiť zmeniť stravu. Konzumácia sóje a sójových výrobkov sa všeobecne odporúča. Prospešné sú aj vitamíny skupiny B s vitamínom D. Z bylín sa najčastejšie odporúča červená ďatelina, ploštičník hroznatý, smldinec chlpatý, ľan siaty a ženšen pravý. Niektorí výrobcovia vyrábajú z bylín a iných vitamínov tablety a doplnky stravy, ktorých cieľom je dodať ženskému telu všetko, čo by mohlo využiť v boji proti hormonálnej nerovnováhe. (Niekedy to však nestačí a ženám sa odporúča hormonálna liečba, ktorú vedie lekár.)

Estrogén a menopauza

Postupom času sa funkcia vaječníkov u žien vytráca. Tento stav je často sprevádzaný zmenami menštruačného cyklu. Menštruácia je nepravidelná a ovulácia nemusí byť taká častá. Hneď ako vaječníky prestanú uvoľňovať vajíčka, menštruácia sa úplne zastaví a nastane prechod.

Prechod je charakterizovaný zmenou hormonálnej aktivity (pozri vyššie prevažujúce hormóny v ženskom tele). Z tohto dôvodu musia ženy vynaložiť oveľa väčšie úsilie, aby boli zdravé a fit. Postupne sa u nich začnú objavovať početné zdravotné a psychické problémy. (Osteoporóza, depresia…)

Hoci ide o prirodzený jav, ženy by nemali podceňovať preventívne prehliadky u svojho lekára počas celého života. Aj preto, že môžu predčasne prestať menštruovať. Keď sa snažíte zmierniť príznaky menopauzy, môžete vyskúšať doplnky stravy s bylinkami, ktoré sú spojené so ženskou vitalitou a pohodou.

Autorom článku je:

Jana Pařízková

Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Moje motto zní: Buďte během menopauzy v pohodě.

Vaša menopauza

Komplexný sprievodca menopauzou - čo je najlepšie na menopauzu, ako dlho trvá, kde si urobiť test, ako fungujú ženské hormóny. Všetko sa o tom dozviete tu.

Kontakt

Kontakt