Ako dlho trvá menštruácia a ako ju zastaviť

Menštruácia sa zvyčajne objavuje na začiatku puberty. Odvtedy ženy menštruujú, s výnimkou prestávky počas tehotenstva, každý mesiac. Až do prechodu. Hoci je súčasťou nášho života už pomerne dlho, koluje okolo neho veľa poloprávd a mýtov. Čomu teda veriť?

Menštruácia je pravidelne sa opakujúce krvácanie, počas ktorého neoplodnené vajíčko, krv a výstelka maternice opúšťajú telo. Keď je maternica opäť čistá, je pripravená na ďalší cyklus, počas ktorého sa celý proces opakuje. Kým nedôjde k počatiu. Druhou výnimkou je menopauza, ktorá ukončuje reprodukčnú schopnosť ženy.

Menštruačný cyklus úzko súvisí s aktivitou ženských hormónov. Tie ovplyvňujú striedanie fáz Mesiaca. (Menštruácia, folikulárna fáza, ovulácia…) Ak má žena málo telesného tuku, môže to mať vplyv na stratu menštruácie alebo jej nepravidelnosť. Odchýlky od normálu môžu spôsobiť aj problémy so štítnou žľazou a iné druhy ochorení.

Ako dlho trvá menštruácia

Telo každej ženy je iné. Preto podobne ako pri nástupe prvej menštruácie, menopauze alebo ovulácii nemôžeme presne určiť jej pevné trvanie. Priemerná doba sa zvyčajne pohybuje v rozmedzí 4-8 dní. V závislosti od dĺžky menštruačného cyklu sa krvácanie objavuje po 24-38 dňoch.

prvá menštruácia

Prvá menštruácia

Prvá menštruácia sa nazýva menarché. Zvyčajne sa vyskytuje u dievčat vo veku okolo 13 rokov. Môže sa však vyskytnúť prakticky kedykoľvek vo veku od 11 do 15 rokov. Je to znak, že dochádza k sexuálnemu dozrievaniu dievčaťa na ženu. Často je tiež jedným z prvých príznakov nástupu puberty.

Prvá menštruácia však automaticky neznamená, že od tohto okamihu bude prebiehať štandardný mesačný cyklus. Niekedy sa stáva, že sa telo musí pripraviť na mesačné krvácanie (hormonálne). Takže sa na chvíľu neobjaví. Ak sa prvá menštruácia objavila skôr ako v 10 rokoch alebo sa cyklus ešte neobjavil napriek tomu, že dievča je staršie, sú to dôvody na vyhľadanie lekárskej pomoci.

Silná menštruácia

Priemerné množstvo krvi, ktoré odchádza z tela počas menštruácie, je približne 2-3 polievkové lyžice. Ak je väčší, môže to znamenať hormonálnu poruchu alebo iné závažné ochorenia, ktoré je potrebné riešiť s lekárom. Silná a veľmi bolestivá menštruácia môže byť spôsobená aj endometriózou, ktorej príznaky môžu byť maskované používaním hormonálnej antikoncepcie.

ako zastaviť silnú menštruáciu

Ako zastaviť menštruáciu?

Silu a dĺžku menštruácie ovplyvňuje viacero faktorov. Napríklad telesná hmotnosť, vek alebo stres. Aj hormonálna antikoncepcia môže menštruáciu znížiť a trochu skrátiť. Je však možné zámerne skrátiť menštruáciu z jedného dňa na druhý? Nie tak úplne. A to nehovorím o tom, čo hovoria všetky rôzne ženské rady.

Pravdepodobne najväčší vplyv na dĺžku a silu menštruácie má užívanie antikoncepcie. Malý účinok môže mať aj pohlavný styk, ktorý zmierňuje menštruačné bolesti. Vyvrcholenie môže dokonca podporiť rýchlejšie vyprázdňovanie maternice. Ak máte každý mesiac silnú menštruáciu, skúste konzumovať viac vitamínu K. (Ale pozor, je rozpustný v tukoch. Zvýšené množstvo môže spôsobiť intoxikáciu.) Iné metódy však nie sú príliš účinné. Ženské telo má stanovený cyklus a nedá sa do neho tak ľahko zasahovať.

Ak ste už v zrelom veku a máte pocit, že nie ste ďaleko od prechodu, vyskúšajte dlhodobé užívanie doplnkov stravy s bylinkami, ktoré vám pomôžu udržať si uspokojivú kvalitu života.

Autorom článku je:

Jana Pařízková

Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Moje motto zní: Buďte během menopauzy v pohodě.

Vaša menopauza

Komplexný sprievodca menopauzou - čo je najlepšie na menopauzu, ako dlho trvá, kde si urobiť test, ako fungujú ženské hormóny. Všetko sa o tom dozviete tu.

Kontakt

Kontakt