Bolesť prsníkov: Najčastejšie príčiny a ako ju zmierniť

Bolesť prsníkov po stranách nie je vítaná takmer u žiadnej ženy. V mnohých prípadoch sa však stále vyskytuje bolesť prsníkov. Mohla by za týmto javom stáť rakovina? A môžu vás pri dojčení bolieť prsia? To všetko a oveľa viac vám prezradíme nižšie.

Hoci sa ženské prsia považujú za jeden z erotických znakov, v skutočnosti boli vytvorené na to, aby poskytovali deťom prvú výživu. Keďže ženské telo prechádza počas života mnohými hormonálnymi zmenami (niektoré z nich sa pravidelne opakujú), prsné tkanivo na ne pravidelne reaguje.

Z tohto dôvodu môžu ženy pociťovať bolesť prsníkov na dotyk. Na vine však môžu byť aj iné veci, nad ktorými máme niekedy kontrolu. Zamyslite sa teda nad tým, či nevedome nerobíte niečo zle.

Najčastejšie príčiny bolesti prsníkov

Prsia však zvyčajne reagujú na hormonálne zmeny v ženskom tele. Ženy sa s tým musia naučiť žiť.

príčiny bolesti prsníkov pri prechode

Na vine však môže byť aj:

 • Nesprávna voľba podprsenky
 • Rakovina
 • Zápal prsníka
 • Užívanie niektorých liekov (na vysoký krvný tlak, niektoré lieky na liečbu psychiatrických porúch atď.)
 • Cysty

A mnoho ďalších problémov. Ak sa chcete uistiť, že je s vami všetko v poriadku, odporúčame vám objednať sa k ženskému lekárovi. Vyšetrí vás a v prípade potreby odporučí sonografické alebo mamografické vyšetrenie prsníkov.

Bolesť prsníkov pri prechode

Bolesti prsníkov sa zvyčajne objavujú počas menopauzy. Môže to však byť trochu inak ako v reprodukčne aktívnom období. Väčšinou ide o nepríjemné pálenie a opuch. Bolesť môže postihovať jeden alebo oba prsníky.

Ak spozorujete akýkoľvek výtok z prsníka, zmenu farby, tvaru, veľkosti atď., okamžite navštívte svojho lekára. Mohlo by ísť o vážnejší problém, ktorý je potrebné veľmi rýchlo riešiť.

Bolesť prsníkov v tehotenstve

Bolesť prsníkov v tehotenstve je pomerne častá, pretože hormóny pôsobia na ženy, aby mohli po pôrode dojčiť. Tento jav často sprevádza rast prsného tkaniva.

Bolesť prsníkov je tiež jedným z príznakov tehotenstva. Zvyčajne sa vyskytuje v treťom a štvrtom týždni, keď žena ešte nemusí vedieť, že je tehotná. Po pôrode vás môžu prsia pri dojčení opäť bolieť, pretože dieťa môže príliš intenzívne hrýzť a sať. Zápal sa však môže vyskytnúť aj v prsníku.

bolesť prsníkov v tehotenstve pred menštruáciou

Bolesť prsníkov pred menštruáciou

Bolesť prsníkov pred menštruáciou sa zvyčajne pripisuje predmenštruačnému syndrómu. Aj v tomto prípade sú na vine pravdepodobne hormóny. Tento jav zvyčajne ustupuje s menštruáciou a odborníci mu nepripisujú žiadny dôležitý význam.

Ako zmierniť bolesť prsníkov?

Napriek tomu je vo vašom vlastnom záujme zistiť, či máte rakovinu prsníka alebo iné podobne závažné ochorenie. Ak ešte nemáte nárok na bezplatné vyšetrenie prsníkov, je dobré objednať sa na kliniku ako samoplatca. Rozhodne to stojí za to, aby ste mali po skúške pokoj.

Keď je všetko v poriadku, môžete to skúsiť:

 • Vymeniť podprsenku
 • Obmedzenia týkajúce sa kávy, čaju a energetických nápojov
 • Obmedzenie spotreby soli
 • Horúce a studené obklady
 • Vitamín E a vitamín B6
 • Ľahké cvičenie, pri ktorom sa prsia netrasú (joga, tai-chi, plávanie…)

Samozrejmosťou by malo byť aj pravidelné samovyšetrenie prsníkov, ktoré vás v prípade akýchkoľvek nezrovnalostí dovedie do ordinácie lekára.

Môžete tiež vyskúšať dlhodobé užívanie doplnkov stravy s obsahom bylín na menopauzu.

ako zmierniť bolesť prsníkov

Autorom článku je:

Jana Pařízková

Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Moje motto zní: Buďte během menopauzy v pohodě.

Vaša menopauza

Komplexný sprievodca menopauzou - čo je najlepšie na menopauzu, ako dlho trvá, kde si urobiť test, ako fungujú ženské hormóny. Všetko sa o tom dozviete tu.

Kontakt

Kontakt