Test na menopauzu – ako funguje a ako si správne vybrať?

Menopauza čaká každú reprodukčne aktívnu ženu. Jej príchod však môže byť dosť nejasný. Najmä ak je tento proces často narušený stavom štítnej žľazy alebo neplánovaným tehotenstvom. Najjednoduchším spôsobom, ako zistiť, ako na tom ste, je test na zistenie menopauzy.

O menopauze všetci vieme, že ju sprevádza strata menštruácie. Okrem toho drastický pokles ženských pohlavných hormónov spôsobuje ďalšie problémy. Napríklad suchosť pošvy, znížené libido alebo rednutie kostí.

Menopauza však u každej ženy prichádza v inom veku. Preto nie je možné sledovať čistý priemer. To však môže viesť k veľmi komplikovaným situáciám. Nejedna žena si myslí, že prechod už nastal, a potom sa ukáže, že je tehotná. Aj problematická štítna žľaza dokáže veľmi spoľahlivo napodobniť príznaky prechodu.

Test menopauzy vám našťastie ukáže, či máte ešte čas, alebo musíte zmeniť svoj životný štýl.

Ako funguje test menopauzy?

Test na menopauzu funguje podobne ako tradičný tehotenský test. Pri vykonávaní malej potreby odoberiete vzorku ranného moču, do ktorej ponoríte testovací prúžok. (Zisťuje prítomnosť hormónov v moči.) Výsledky sa dozviete do niekoľkých minút.

ako si vybrať test na menopauzu

Ako si vybrať správny domáci test na menopauzu

Môžete si vybrať z niekoľkých typov domácich testov. Medzi používateľkami často vyhráva ten, ktorý stojí menej. (Cena testu sa pohybuje od 200,- a vyššie.) Mali by ste sa však pozrieť aj na počet kusov v balení, čo vám umožní testovať vzorku moču v rôznych fázach mesiaca.

Keďže testy na menopauzu fungujú na rovnakom princípe, jediná vec, ktorú stojí za to zvážiť, je presnosť výsledkov. Inak medzi produktmi nie je žiadny významný rozdiel.

Návšteva lekára

Hoci domáce testy všetkých druhov sú vítané, ak získate pozitívny výsledok (na čokoľvek, na čo sa testuje), mali by ste sa objednať k lekárovi, ktorý výsledok následne potvrdí.

lekár pre menopauzu

Pred začatím vyšetrenia ho bude zaujímať, kedy ste mali poslednú menštruáciu a aké príznaky prechodu pociťujete. Môže tiež odoberať vzorky pH. V produktívnom veku je to približne 4,5. V menopauze sa zvýši na 6. Môže vám tiež odobrať vzorku krvi na kontrolu hladiny hormónov. Funkčné testy štítnej žľazy a pečene alebo lipidový profil môžu doplniť obraz.

Keď sa potvrdí nástup menopauzy, lekár vám odporučí niekoľko krokov, ktoré vám pomôžu situáciu lepšie zvládnuť. Na zmiernenie návalov horúčavy sa môže napríklad odporučiť zvýšený pitný režim. Počas pohlavného styku je lubrikačný gél mimoriadne dôležitý na riešenie problémov s vaginálnou suchosťou.

V mnohých prípadoch je riešením užívanie voľne predajných výživových doplnkov určených pre ženy v menopauze. Vďaka komplexu bylín a ďalších prospešných látok pomáhajú udržiavať vysokú kvalitu života.

Autorom článku je:

Jana Pařízková

Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Moje motto zní: Buďte během menopauzy v pohodě.

Vaša menopauza

Komplexný sprievodca menopauzou - čo je najlepšie na menopauzu, ako dlho trvá, kde si urobiť test, ako fungujú ženské hormóny. Všetko sa o tom dozviete tu.

Kontakt

Kontakt