Hormonálna joga: Pomoc pri menopauze a tehotenstve

Ženské telo je veľmi citlivé na akékoľvek zmeny. Keď sme v strese, môže to mať negatívny vplyv na silu našej menštruácie a na našu schopnosť otehotnieť. Počas menopauzy, keď sa mení aktivita ženských pohlavných hormónov, čakajú ženy veľmi nepríjemné zmeny. Môže mať hormonálna joga pozitívny vplyv na tieto problémy?

Ak ste niekedy uvažovali o tom, že začnete cvičiť, pravdepodobne ste na chvíľu zvážili možnosť začať sa venovať joge. Okrem toho, že je relaxačná, má pozitívny vplyv na ľudskú psychiku a flexibilitu.

Neexistuje však len jedna joga. V poslednom čase sa napríklad čoraz viac hovorí o hormonálnej joge, ktorá má harmonizovať ženskú psychiku a telo.

V čom presne spočíva jeho čaro? A môže mať jej cvičenie nejaký vplyv na jej schopnosť otehotnieť?

Čo je hormonálna joga?

Pojem hormonálna joga sa spája s Dinah Rodrigues. Táto rodená Brazílčanka je psychologička a jogová terapeutka, ktorá prišla s konceptom hormonálnej jogovej terapie.

Hormonálna jogová terapia má pomôcť ženám pri hormonálnych výkyvoch, ktoré sprevádzajú ich život. K tomuto cvičeniu sa často uchyľujú ženy, ktoré chcú otehotnieť, a ženy, ktoré prechádzajú menopauzou.

hormonálne účinky jogy menopauza tehotenstvo

Kedy je vhodné ju praktizovať?

Keďže niektoré cvičenia sú určené na stimuláciu tvorby hormónov, je dôležité, aby sa ženy, ktoré majú záujem o ich vykonávanie, najprv poradili so svojím ošetrujúcim lekárom. Najmä ak dlhodobo užívajú lieky, na ktoré by hormonálna joga mohla mať negatívny vplyv.

Hormonálna joga vám môže pomôcť s:

  • Zníženie nepríjemných pocitov počas menopauzy
  • Lepší manažment syndrómu polycystických vaječníkov
  • Premenštruačný syndróm
  • Liečba neplodnosti (ako doplnok ku konzervatívnej liečbe)

V neposlednom rade ho môžu praktizovať ženy, ktoré majú záujem o celkové upokojenie a lepšiu flexibilitu tela.

Počas tehotenstva alebo menopauzy

Neplodnosť môže byť dôsledkom dlhodobého stresu. Z tohto dôvodu sa ženy naučia lepšie relaxovať a dýchať. (Čo vedie k ľahšiemu odstráneniu výparov výdychom.) Zlé prekrvenie pohlavných orgánov, ktoré môžu byť dlhodobo stiahnuté alebo v nesprávnej polohe, môže tiež spôsobiť neplechu. V neposlednom rade môže joga zlepšiť funkciu svalov panvového dna.

Pokiaľ ide o hormonálnu jogu v čase menopauzy, v tele žien môže tento typ cvičenia aktivovať lepšiu produkciu hormónov. To môže zmierniť nepríjemné príznaky, ktoré sú úzko spojené s menopauzou.

Pravidelné cvičenie tiež prispieva k normálnemu stavu kostí a žena sa lepšie vyrovnáva s náročnejším životným obdobím.

ako cvičiť hormonálnu jogu

Ako cvičiť hormonálnu jogu?

Cvičenia pre hormonálnu jogu bývajú odlišné. Pokiaľ ide o menopauzu, pozrime sa na niekoľko najobľúbenejších jogových pozícií.

Skúste:

  • Pozícia mačky/kravy (kľačanie na štyroch a vyhrbenie chrbta nahor a na rovinu)
  • Výpad (stoj na jednej nohe pokrčenej a druhá noha leží voľne za vami)
  • Predklon (nohy sú rozkročené a stred tela je pritiahnutý k zemi, ruky sa dotýkajú chodidiel)
  • Pozícia dieťaťa (v kľaku s mierne rozkročenými nohami a vystretými rukami s hornou polovicou tela pritlačenou k zemi)

Aby bolo cvičenie účinné, je úplne pochopiteľné, že by ste ho mali vykonávať pravidelne. Uistite sa tiež, že máte pohodlné cvičebné oblečenie a že vás počas cvičenia nebude nikto rušiť.

Nezabúdajte ani na zdravý životný štýl, pravidelné kontroly u lekára a dlhodobé užívanie bylinných doplnkov stravy v období menopauzy.

Autorom článku je:

Jana Pařízková

Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Moje motto zní: Buďte během menopauzy v pohodě.

Vaša menopauza

Komplexný sprievodca menopauzou - čo je najlepšie na menopauzu, ako dlho trvá, kde si urobiť test, ako fungujú ženské hormóny. Všetko sa o tom dozviete tu.

Kontakt

Kontakt