Čo je syndróm polycystických ovarií a ako ho liečiť?

Každá žena je iná, preto je úplne pochopiteľné, že menštruačný cyklus každej z nich je iný. Problémom však je, že ju môžu sprevádzať problémy, ktoré sa ťažko diagnostikujú a môžu dokonca spôsobiť ťažkosti pri otehotnení. Medzi najväčších strašiakov žien v produktívnom veku patrí syndróm polycystických ovarií. Ako sa prejavuje? A dá sa nejako liečiť?

Za normálnych okolností funguje ženské telo tak, že každý mesiac sa z vaječníka uvoľní vajíčko, ktoré môže byť oplodnené mužskou spermiou. Dĺžka cyklu sa u jednotlivých žien líši, ale zvyčajne sa pohybuje od 28 do 32 dní. K ovulácii, počas ktorej vajíčko zostupuje vajíčkovodom, dochádza (približne) v polovici cyklu.

Ale nie všetky ženy majú menštruačný cyklus ako hodinky. Mnohé ženy môžu mať anovulačné cykly mnoho rokov a ani o tom nevedia. Iné ženy uvoľňujú plodné vajíčka nepravidelne. Okrem životného štýlu môže mať na tento jav vplyv aj abnormálne zvýšená hladina mužských pohlavných hormónov, ktorej jedným z prejavov je syndróm polycystických vaječníkov.

Ako sa prejavuje syndróm polycystických ovarií? A existuje nejaká liečba, ktorá by umožnila takýmto chorým ženám bez problémov otehotnieť?

Čo je syndróm polycystických ovarií?

Syndróm polycystických ovarií (alebo tiež PCOS) je stav, ktorý ovplyvňuje hormonálnu aktivitu ženského tela. Jedným zo sprievodných znakov tohto syndrómu je, že tieto ženy produkujú oveľa väčšie množstvo mužských pohlavných hormónov. (Tie sa prirodzene vyskytujú v ženskom tele, ale len vo veľmi obmedzenom množstve.)

Čo je syndróm polycystických ovarií príznaky

Takéto ženy môžu mať veľké problémy s otehotnením. Môžu sa u nich objaviť aj zdravotné problémy, ktoré sú typické pre mužov alebo nie sú typické pre ich vekovú skupinu.

Problémom syndrómu polycystických ovarií je, že mnohé ženy ani netušia, že ním trpia. (Uvádza sa, že až 70 % pacientov nie je diagnostikovaných.) Problém zvyčajne nastáva pri plánovaní tehotenstva, pretože nevhodný hormonálny profil môže viesť k nepravidelnej alebo vynechanej menštruácii, alebo dokonca k cystám na vaječníkoch.

Príčiny PCOS

Odborníci nedokážu s úplnou istotou povedať, čo spôsobuje problém so syndrómom polycystických ovarií. Predpokladá sa však, že vinníkom je genetika, zápal v tele alebo inzulínová rezistencia.

Príznaky syndrómu polycystických ovarií

Ženy so syndrómom polycystických ovarií si na prvý pohľad nemusia všimnúť nič zvláštne.

Medzi prejavy tohto problému patria:

  • Silné menštruačné krvácanie
  • Nepravidelná menštruácia
  • Akné
  • Prírastok hmotnosti
  • Bolesť hlavy
  • Nadmerný rast ochlpenia

Medzi závažnejšie problémy patrí spánkové apnoe, neplodnosť, metabolický syndróm, rakovina vaječníkov a depresia.

liečba pcos

Liečba

Najskôr budete musieť podstúpiť dôkladnú diagnostiku u svojho lekára. Ak chcete otehotnieť, pravdepodobne vám bude odporučené, aby ste zmenili životný štýl. Ak nie je dostatočne účinná, lekár vám môže odporučiť cielenú liečbu neplodnosti, ktorá môže zahŕňať umelé oplodnenie.

Okrem toho vám lekár môže odporučiť užívanie liekov a hormonálnej antikoncepcie. V prípade potreby sa odporúča aj laserové odstránenie nadmerného ochlpenia.

Trpíte nepríjemnými príznakmi menopauzy? Skúste dlhodobo užívať prírodné doplnky stravy, ktoré obsahujú bylinky.

Autorom článku je:

Jana Pařízková

Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Moje motto zní: Buďte během menopauzy v pohodě.

Vaša menopauza

Komplexný sprievodca menopauzou - čo je najlepšie na menopauzu, ako dlho trvá, kde si urobiť test, ako fungujú ženské hormóny. Všetko sa o tom dozviete tu.

Kontakt

Kontakt