Ako liečiť hormonálne akné: Príčiny a najlepšie bylinky

Hormonálna nerovnováha počas menopauzy môže v ženskom tele spôsobiť zemetrasenie, ktoré môže vyústiť do hormonálneho akné. Keďže zrelé ženy chcú vyzerať a cítiť sa dobre, je pochopiteľné, že hľadajú spôsoby, ako tento problém odstrániť. Ale je to vůbec možné? A pokud ano, jak?

Všetci tak nejako vieme, že väčšina ľudí sa s akné stretáva počas puberty, keď dochádza k výraznému nárastu pohlavných hormónov. Potom sa však situácia stabilizovala a po pupienkoch nebolo ani stopy.

Problémom je, že akné sa môže objaviť aj v zrelom veku a nemusí pôsobiť rovnako ako v puberte. Okrem toho sa zrelé ženy môžu cítiť dosť nevhodne a neupravene s pupienkami na tvári, ktoré sa neustále vracajú.

Ako spolu súvisí menopauza a akné? A aké tipy by vám mohli pomôcť?

Čo je to hormonálne akné?

Ako naznačuje názov tohto problému, vznik hormonálneho akné úzko súvisí s kolísaním hormónov v tele. Najčastejšie sa vyskytuje v období dospievania, ale čoraz častejšie sa hovorí, že hormonálne akné postihuje aj ženy počas menopauzy. (Pretože dochádza k výraznej zmene produkcie a pôsobenia hormónov.)

Hormonálne akné sa zvyčajne tvorí na spodných častiach tváre (napríklad na brade a čeľusti). Môže ísť o klasické akné, ale aj o zápalové a bolestivé cysty, ktoré sa ťažšie liečia.

čo je hormonálne akné príčiny

Príčiny hormonálneho akné

Ženy oveľa častejšie trpia hormonálnym akné, pretože sa v ich tele pravidelne mení hladina hormónov (čo súvisí so schopnosťou otehotnieť a porodiť dieťa).

Na vine môže byť:

Akné a menopauza

Mnohé ženy začínajú pozorovať prvé príznaky prechodu medzi 40. a 50. rokom života. Ako všetci vieme, v tomto období dochádza k drastickému poklesu ženských hormónov, ktoré dovtedy ovládali náš organizmus.

Jedným z príznakov konca reprodukčne aktívneho obdobia môže byť hormonálne akné, ktoré súvisí s poklesom estrogénu a väčšou aktivitou testosterónu. V tomto veku môžete mať hormonálne akné, aj keď podstupujete hormonálnu liečbu.

Čo pomáha na hormonálne akné?

Liečba hormonálneho akné je možná niekoľkými spôsobmi. Tradične sa používajú lieky, ale ich nasadenie nemusí byť stopercentne úspešné. (Výnimkou je snáď len hormonálna antikoncepcia.) Okrem toho sa lekár môže pokúsiť potlačiť účinok androgénov alebo môže odporučiť použitie retinoidov.

čo pomáha na hormonálne akné bylinky

Bylinky proti akné

Keďže všetko začína zvnútra, odporúča sa dlhodobé užívanie prírodných doplnkov stravy pre ženy v menopauze, ktoré obsahujú bylinky. Hľadajte najmä červenú ďatelinu, ľan siaty, drmček obyčajný, ploštičník hroznatý a ďalšie byliny a vitamíny. Ich zloženie prispieva k zmierneniu príznakov prechodu, a tak by mohli mať pozitívny vplyv aj na redukciu akné. Môžu vám tiež poskytnúť doplnenie energie, takže by ste sa mali cítiť oveľa menej vyčerpaní.

Pokiaľ ide o bylinky, ktoré môžete aplikovať priamo na tvár, môžete vyskúšať:

  • Tea tree olej
  • Zelený čaj
  • Neem
  • Vilín

V neposlednom rade nezabudnite, že užívanie prírodných doplnkov stravy pre ženy môžete doplniť o niekoľko ďalších užitočných tipov.

Napríklad pravidelné čistenie tváre dvakrát denne. To pomáha odstraňovať nečistoty, ktoré by mohli podporovať tvorbu upchatých pórov a akné. Odporúča sa tiež používať nekomedogénne kozmetické výrobky. (Tie tiež nemajú tendenciu upchávať póry.) Aby ste sa trochu poistili, aspoň raz týždenne použite jemný exfoliátor, ktorý vám pomôže odstrániť odumreté kožné bunky. Vôbec sa nemusíte obávať peelingu ovocnou kyselinou, ktorý bezpečne odstráni vrchnú vrstvu pokožky. (Po jeho použití je pleť nádherne rozjasnená a hladká.)

Dobrým trikom je aj každodenné používanie opaľovacieho krému, pretože slnko môže narušiť normálny stav pokožky. Okrem iného vám tento krok môže pomôcť vytvoriť menej vrások. Okrem iného vám tento krok môže pomôcť vytvoriť menej vrások.

Autorom článku je:

Jana Pařízková

Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Moje motto zní: Buďte během menopauzy v pohodě.

Vaša menopauza

Komplexný sprievodca menopauzou - čo je najlepšie na menopauzu, ako dlho trvá, kde si urobiť test, ako fungujú ženské hormóny. Všetko sa o tom dozviete tu.

Kontakt

Kontakt