Estrogén v tabletách: Aké látky by mali obsahovať?

Aj keď na to ženy väčšinou nemyslia, jedného dňa dôjde k pomerne radikálnemu poklesu hladiny estrogénu, čo so sebou prináša širokú škálu nežiaducich vedľajších účinkov, s ktorými sa ženy musia nejako vyrovnať. Keďže to nie je vždy jednoduché, mnohí z nich užívajú doplnky stravy na podporu hormonálnej rovnováhy. Viete, aké látky by mali obsahovať?

Hoci menopauza predstavuje dôležitý míľnik v živote prevažnej väčšiny žien, očakáva sa, že budeme všetko zvládať rovnako ako predtým. Nezáleží na tom, či trpíme únavou, bolesťami hlavy, podráždenosťou alebo návalmi tepla a potením.

Keďže tieto (a ďalšie) príznaky menopauzy môžu trvať niekoľko rokov, je pochopiteľné, že sa necítite dobre a hľadáte spôsoby, ako si v tomto náročnom období uľaviť. Jednou z možností je zmena životného štýlu, ktorú môžete doplniť dlhodobým užívaním prírodných doplnkov stravy na podporu hormonálnej rovnováhy.

Na českom trhu je však nespočetné množstvo takýchto výrobkov, preto je dôležité vedieť, podľa obsahu ktorých látok môžete rozpoznať kvalitný výrobok, ktorý stojí za to kúpiť.

Estrogén a menopauza

Ženská plodnosť je v porovnaní s mužskou plodnosťou časovo obmedzená. Okolo 35-40 rokov dochádza k postupnému poklesu estrogénu, ktorý je v tele zodpovedný nielen za normálnu plodnosť, ale aj za celý rad ďalších telesných procesov. Ľudský organizmus je zároveň veľmi citlivý na naozaj malé odchýlky, takže ženy pred menopauzou (za ktorú sa považuje stav, keď 12 mesiacov po sebe nemenštruujete a nie ste tehotná) musia vynaložiť všetky sily, aby v tomto období dokázali aspoň trochu normálne fungovať.

Hoci v menopauze nestratíte estrogén úplne (pretože existuje viacero typov), ten, ktorý začne prevládať, je slabší. Nemôže preto plne kompenzovať prebiehajúce zmeny.

estrogén a menopauza

Ako zvýšiť estrogén prirodzeným spôsobom?

Ak odmietnete hormonálnu liečbu od lekára, ktorá je jednou z konzervatívnych metód liečby týchto problémov, môžete skúsiť zaradiť do svojho jedálnička potraviny, ktoré obsahujú tzv. fytoestrogény.

Ide o rastlinné látky, ktoré sú svojou štruktúrou veľmi podobné ženskému hormónu estrogénu. Okrem toho s nimi ženské telo môže do určitej miery spolupracovať, takže niektoré nepríjemné problémy sa môžu zmierniť. Medzi hlavné zdroje patrí sója a červená ďatelina.

Prírodné estrogénové tablety

Prírodné doplnky stravy na podporu hormonálnej rovnováhy zvyčajne obsahujú vitamíny, minerály a byliny, ktoré môžu zvýšiť komfort žien v období perimenopauzy a menopauzy. Mnohé z nich sú vhodné na dlhodobé používanie a možno ich nájsť na voľnom trhu. Mali by ste však vziať do úvahy, že prvé účinky môžete začať pozorovať až po niekoľkých týždňoch od začiatku ich užívania.

prírodné estrogénové tablety

Ako ich užívať a čo by mali obsahovať?

Niektoré výživové doplnky pre ženy v menopauze obsahujú látky, ktoré pochádzajú zo včiel. (Napríklad materská kašička, fermentovaný peľ…) Majte však na pamäti, že tieto látky nie sú vhodné pre všetky ženy, pretože môžu spôsobiť alergické reakcie. Iné produkty obsahujú predovšetkým látky, ktoré podporujú normálnu kostnú hmotu, ale nie sú dostatočne nápomocné pri riešení návalov horúčavy, potenia atď.

Preto sa snažte nájsť v zložení kvalitný výrobok pre ženy v menopauze:

  • Ľan siaty
  • Smldinec chlpatý
  • Ploštičník hroznatý
  • Červený ďatelina
  • Drmček obyčajný
  • Ženšen pravý

A mnoho ďalších bylín a látok, ktoré môžu podporiť normálnu hladinu energie a duševnú čulosť, podporiť normálnu kostnú hmotu a libido, podporiť normálnu kvalitu spánku a dobrú náladu atď.

Chybu neurobíte ani zaradením potravín s obsahom fytoestrogénov, ktoré môžu pomôcť kompenzovať stratu ženských pohlavných hormónov. Samozrejmosťou by mala byť aj pravidelná prevencia u vášho gynekológa a všeobecného lekára, pretože v dôsledku zmenenej hormonálnej aktivity sa telo stáva náchylnejším na vznik závažných civilizačných ochorení.

Autorom článku je:

Jana Pařízková

Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Moje motto zní: Buďte během menopauzy v pohodě.

Vaša menopauza

Komplexný sprievodca menopauzou - čo je najlepšie na menopauzu, ako dlho trvá, kde si urobiť test, ako fungujú ženské hormóny. Všetko sa o tom dozviete tu.

Kontakt

Kontakt