Prírodný estrogén – poznáte všetky zdroje?

S pribúdajúcim vekom nás začína desiť strašiak menopauzy, ktorá sa vyznačuje prudkým poklesom ženských pohlavných hormónov. Preto vám dáme niekoľko tipov, ako doplniť estrogén prirodzeným spôsobom.

Ľudské telo neovláda mozog, ale hormóny. Ovplyvňujú nielen našu náladu alebo pocit hladu, ale aj to, či sme v strese alebo či máme reprodukčné správanie. Ženy sú na ich výkyvy zvyknuté takmer celý život. Keď potom dôjde k ich rýchlemu úpadku, žasneme nad tým, čo všetko to postihne.

Keďže sa žiadna žena nevyhne prechodu, je dobré vedieť aspoň niekoľko informácií o tom, ktoré potraviny a bylinky môžu pomôcť zmierniť prepad ženských hormónov. Napríklad tým, že telu dodáva fytoestrogény, ktoré sú im podobné.

Čo je estrogén

Sme zvyknutí vnímať estrogén ako jediný hormón. V skutočnosti ich je celá skupina. Hlavným estrogénom v ľudskom tele je estradiol. Rozlišujeme tiež estriol a estrón. Ženské pohlavné hormóny zaručujú normálny sexuálny vývoj v čase puberty. Majú tiež vplyv na hladinu cholesterolu v krvi. Okrem toho zabraňujú rednutiu kostí.

Prírodné zdroje estrogénu

Rastlinné estrogény sú známe ako fytoestrogény. Ich štruktúra je nápadne podobná ľudským estrogénom. Z tohto dôvodu sa ženám odporúčajú ako alternatívna metóda klasickej hormonálnej liečby. Ich výhodou je, že môžu podporovať normálnu kostnú hmotu. Je to dôležité, pretože počas menopauzy sa môže stenčiť, čo takmer nevyhnutne vedie k vyššiemu riziku zlomenín.

Estrogén v potravinách

Teraz sa zameriame na estrogény v potravinách. Často ide o spomínané fytoestrogény, ktoré sú podobné ľudskému estrogénu. Dávajte si však pozor, aby ste to s nimi zbytočne nepreháňali. Ako sa hovorí, všetkého veľa škodí.

Ak sa budete riadiť týmto odporúčaním, môžete sa tešiť:

  • Ľanovom semienku
  • Sójové bôby
  • Sušené ovocie (datle, slivky, marhule)
  • Sezamových semienkach
  • Cesnaku
  • Broskyne
  • bobuľovité ovocie (jahody, maliny, brusnice…)
  • Tofu
  • Tempehu
  • Brokolica, karfiol, ružičkový kel
estrogén v potravinách

Výhodou všetkých týchto potravín bohatých na estrogén je, že telu dodávajú aj potrebné vitamíny a iné živiny, ktoré sú potrebné na jeho normálne fungovanie.

Estrogén v bylinkách

Niektoré bylinky môžu mať rovnaký účinok na ženské telo. Tie môžu mať vplyv aj na ďalšie sprievodné javy spojené s prechodom, ako sú návaly tepla, zmeny nálad, úzkosť a depresia alebo zníženie libida.

V tomto smere sa môžete spoľahnúť na:

Môžete tiež vyskúšať ženšen alebo ginkgo biloba. Najprv sa však o používaní byliniek poraďte s ošetrujúcim lekárom. Niektoré z nich majú rušivé účinky na iné lieky, ktoré užívate. (V tejto súvislosti hovoríme predovšetkým o ľubovníku bodkovanom, ktorý po zlyhaní antikoncepcie spôsobil už niekoľko nových pôrodov.)

estrogénové byliny

Ak vám nepomôže žiadny z uvedených tipov, môžete sa informovať o možnostiach hormonálnej liečby. Majte však na pamäti, že jeho užívanie môže byť sprevádzané viacerými vedľajšími účinkami. Na začiatok je preto vždy vhodnejšie začať s neinvazívnymi prírodnými metódami, medzi ktoré patrí dlhodobé užívanie výživových doplnkov určených pre ženy v menopauze. Okrem vyššie uvedených bylín hľadajte v ich zložení aj vitamín E, kyselinu pantoténovú a zinok.

Autorom článku je:

Jana Pařízková

Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Moje motto zní: Buďte během menopauzy v pohodě.

Vaša menopauza

Komplexný sprievodca menopauzou - čo je najlepšie na menopauzu, ako dlho trvá, kde si urobiť test, ako fungujú ženské hormóny. Všetko sa o tom dozviete tu.

Kontakt

Kontakt