Ľubovník bodkovaný: Účinná bylina na upokojenie

Tí, ktorí sa zaujímajú o účinky byliniek, vedia, že pri psychickom strese môžu vyskúšať ľubovník bodkovaný na nervy. Je známe, že upokojuje a zmierňuje depresiu. Sú však s jeho používaním spojené nejaké riziká?

Ľubovník bodkovaný je zázrak. A to nielen na povrchu. Samozrejme, ako prvé si všimneme jej žiarivo žlté kvety. Ľudia, ktorí sa rozhodli pestovať ľubovník bodkovaný, ho navyše nazývajú rôznymi názvami. Jeho názov sa napríklad ujal bylina sv. Jana, bylina kobylka alebo čarodejnica.

Ako však viete, že používanie tohto žltého pomocníka bude pre vás bezpečné? A aké sú najlepšie spôsoby, ako túto rastlinu zaradiť do svojho životného štýlu?

Čo je ľubovník bodkovaný

Ľubovník bodkovaný je liečivá rastlina, ktorá rastie v Európe, Ázii a niektorých častiach Afriky. V súčasnosti sa používa najmä pri psychických problémoch a rôznych vážnych depresiách. Obsahuje éterické oleje, xantóny, triesloviny alebo flavonoidy. Celkovo však existuje viac ako 150 látok. Okrem toho sa ukázalo, že mnohé z nich majú pozitívny vplyv na ľudský organizmus.

Účinky ľubovníka bodkovaného

Účinky ľubovníka bodkovaného

Ľubovník bodkovaný má bohaté využitie v ľudovej, ale aj v modernej medicíne.

Môže:

  • Pôsobenie na problémy súvisiace s menopauzou
  • Urýchlenie hojenia oparu
  • Zmiernenie atopického ekzému
  • Tlmenie kŕčov

Niektorí odborníci sa prikláňajú k jeho používaniu aj u pacientov, ktorí sa snažia vyliečiť zo závislostí (alkohol, nikotín…) alebo trpia obsedantno-kompulzívnou poruchou.

Prírodné antidepresívum

Vráťme sa však k účinkom ľubovníka na psychiku. Ľubovník bodkovaný má pozitívny účinok na miernu až stredne ťažkú depresiu. Môže tiež zmierniť úzkosť a iné psychické problémy. Vrátane sezónnej afektívnej poruchy, ktorá súvisí so zmenami počasia. U ľudí sa najčastejšie vyskytuje počas jesenných a zimných mesiacov, keď je málo svetla.

Čajové tablety z ľubovníka bodkovaného

Použitie a aplikácia

Hoci je z predchádzajúcich riadkov zrejmé, že užívanie ľubovníka bodkovaného môže byť pre človeka prospešné, je potrebné mať na pamäti, že jeho liečba má niekoľko zvláštností a špecifík. Hoci sa preukázalo, že u ľudí nehrozí predávkovanie ľubovníkom bodkovaným, niektorí citlivejší užívatelia môžu pociťovať mierne ťažkosti.

Tie bývajú reprezentované tráviacimi problémami. Môžu tiež pociťovať únavu alebo fotosenzitivitu. Najväčším úskalím používania ľubovníka bodkovaného je však niečo iné. Spôsobuje závažnú kontraindikáciu niektorých predpísaných liekov. (Hormonálna antikoncepcia, Warfarín…) Z tohto dôvodu je potrebné prečítať si príbalové letáky a informovať svojho lekára o zámere užívať ľubovník bodkovaný. V opačnom prípade je možné, že vaša súčasná liečba zlyhá kvôli jej nasadeniu.

Ak vás žiadny z uvedených problémov neohrozuje, vyskúšajte kvapky z ľubovníka bodkovaného. Veľmi obľúbené sú aj čaje s ľubovníkom bodkovaným. Ak však chcete riešiť viacero problémov naraz, najlepšie urobíte, ak budete užívať komplexné doplnky stravy pre ženy v menopauze. Okrem toho, že posilnia vašu psychiku, môžu mať vplyv aj na návaly horúčavy a iné ťažkosti, ktoré môžete v tomto období pociťovať.

Autorom článku je:

Jana Pařízková

Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Moje motto zní: Buďte během menopauzy v pohodě.

Vaša menopauza

Komplexný sprievodca menopauzou - čo je najlepšie na menopauzu, ako dlho trvá, kde si urobiť test, ako fungujú ženské hormóny. Všetko sa o tom dozviete tu.

Kontakt

Kontakt