Šalvia lekárska: Pomocník pri ženských ochoreniach

Trápia vás problémy spojené s menopauzou? Potom je možno čas vyskúšať účinky šalvie. Čo dokáže táto liečivá rastlina z rodu hluchavkovitých?

Bylinky sú všemocné. Napríklad šípky majú dobrý vplyv na podporu imunitného systému. Je bohatý na vitamín C. Na druhej strane, zázvor si ľahko poradí s prechladnutím. Vôňa levandule navodzuje relaxáciu a podporuje spánok. A takto by sme mohli pokračovať v našom zozname takmer donekonečna.

Ale vedeli ste, že existujú aj bylinky, ktorých užívanie je spojené so zmiernením problémov spôsobených ženským prechodom? Ak je táto téma pre vás aktuálna, v tomto článku nájdete všetko, čo pre vás môže šalvia lekárska urobiť. A je ho veľa!

Čo je šalvia lekárska

Šalvia lekárska je liečivá bylina, ktorá vydáva veľmi výraznú vôňu. Preto sa často pridáva do kúpeľa alebo do zmesí korenia. Pôvodne pochádza zo Stredomoria. Bola známa aj v exotickej Malej Ázii. Potom sa rozšírila do ďalších častí sveta vrátane našej krajiny, kde je známa približne od 9. storočia. V tom čase bolo pestovanie šalvie doménou kláštorných záhrad. Dnes sa môže používať čerstvé. Ale zvykli sme si aj na sušené.

liečivé účinky šalvie

Účinky šalvie

Šalvia obsahuje vitamín K, železo, vitamín B6, vápnik a mangán. Obsahuje tiež malé množstvo horčíka, zinku, medi, vitamínu A, vitamínu E a vitamínu C. Čo ho priamo predurčuje k tomu, aby na nás mal rôzne účinky.

Môže:

  • Boj proti voľným radikálom
  • Podpora zdravia ústnej dutiny
  • Prispievajú k normálnej hladine cukru v krvi
  • Zlepšenie pamäte a koncentrácie

Niektorí ľudia ho dokonca používajú na pokožku. Pripisujú sa mu omladzujúce účinky. To ocenia mladé aj o niečo staršie ženy.

Podpora počas menopauzy

Prekvapivo, aj domáce pestovanie šalvie môže zmierniť problémy spojené s prechodom žien. Šalvia vraj obsahuje látky, ktoré môžu pomôcť telu zvýšiť hladinu estrogénu. (Alebo aspoň zmierni jeho prudký pokles.) Okrem iného by ste mali pociťovať menej návalov tepla, ktoré sa môžu opakovať niekoľkokrát za hodinu. Najprv by ste však mali zistiť, či naň nie ste precitlivení.

Ako ju užívať?

Šalvia sa môže pridávať do jedál ako korenie. Je však dôležité mať na pamäti, že tak budete s najväčšou pravdepodobnosťou robiť nepravidelne. Malá dodatočná dávka nebude mať na telo taký veľký účinok. Preto môžete prejsť k iným metódam, ktoré sa dajú sledovať dlhodobo.

použitie šalviového liečivého čaju

Šalviový čaj

Jedným z prvých nápadov, ktoré môžete vyskúšať pri najbližšej príležitosti, je šalviový čaj. Jeho príprava je jednoduchá, takže ho môžu pripraviť aj ženy, ktoré s ním nemajú osobné skúsenosti.

Potrebujete: 15 g čerstvej/4 g sušenej šalvie, 240 ml vody, citrón.

Pri varení šalviového čaju postupujte ako zvyčajne. Vezmite sitko alebo natrhajte listy do šálky a zalejte ich horúcou vodou. Nechajte lúhovať 5 minút. Potom ochuťte citrónom a vypite.

Šalvia v prírodných výživových doplnkoch

Ďalšou možnosťou, ako zaradiť šalviu do svojho životného štýlu, je pravidelné užívanie doplnkov stravy pre ženy v menopauze. V porovnaní s čajmi majú mnoho výhod. Predovšetkým obsahujú komplex ďalších bylín, vitamínov a iných látok, ktoré majú dobrý vplyv na zdravie žien.

Okrem toho s nimi môžete oveľa lepšie riadiť dávkovanie. Stačí si prečítať, čo výrobca uvádza na obale. Prírodné doplnky stravy so šalviou si môžete ľahko zbaliť aj do práce alebo na iné cesty mimo domova. Ide teda o veľmi praktické riešenie, ktoré vám ušetrí námahu a čas.

Autorom článku je:

Jana Pařízková

Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Moje motto zní: Buďte během menopauzy v pohodě.

Vaša menopauza

Komplexný sprievodca menopauzou - čo je najlepšie na menopauzu, ako dlho trvá, kde si urobiť test, ako fungujú ženské hormóny. Všetko sa o tom dozviete tu.

Kontakt

Kontakt