Nafúknuté brucho: Na vine môže byť menopauza

Každá žena z času na čas bojuje s nafúknutým bruchom. Nemusí to však vždy znamenať, že ste zjedli nafúknuté jedlo. Trochu prekvapujúco môže byť za týmto javom aj menopauza. Ako súvisí menopauza a nafúknuté brucho? Existuje nejaký spôsob, ako sa tohto javu zbaviť?

Rozťahané brucho je málo špecifický príznak, ktorý môže súvisieť so širokou škálou prechodných tráviacich problémov. Môže to však byť aj jeden z prejavov potravinovej intolerancie, preto mnohé ženy navštívia alergológa, aby sa vyšetrili. O to viac sú niektoré dámy prekvapené, keď sa ukáže, že je všetko v úplnom poriadku. Zbláznili sa vám oči? Alebo ste si vymysleli problémy s nafúknutým bruchom?

Nie. Odpoveďou na vašu otázku môže byť menopauza.

Čo znamená nafúknuté brucho v menopauze?

Ako sami viete, medzi najspoľahlivejšie príznaky menopauzy patrí strata, vynechanie alebo iná zmena menštruácie, ktorá sa zvyčajne objavuje okolo 50. roku života. roku života. Problémom je, že hormonálne zmeny nemajú vplyv len na reprodukciu, ale spôsobujú aj celý rad ďalších vedľajších príznakov vrátane nafúknutého brucha. Príčin je však viacero, preto sa na ne pozrieme podrobnejšie nižšie.

nafúknuté brucho spôsobuje nadúvanie

Pocit nadúvania a nafúknutého brucha

Pocit nafúknutého a nafúknutého brucha v menopauze je relatívne normálny jav, ktorý súvisí so zmenou hormonálnej aktivity. Keďže sa však takto prejavuje mnoho iných (rôzne závažných) problémov, je vhodné, aby sa každá žena pre svoj pokoj nechala dôkladne vyšetriť. Okrem potravinovej alergie/intolerancie (pozor, nie je to to isté) môže ísť napríklad o prejav vážnejšieho ochorenia tráviaceho traktu. Ak ani to nepomôže, skúste si viesť denník. Je možné, že nevedomky konzumujete potraviny s nadúvaním.

Aký vplyv má na to menopauza?

Hormonálne zmeny v prechode spôsobujú v ženskom tele veľa neplechy. Estrogén prudko klesá a namiesto neho telo ovládne androgýn. Už len táto relatívne malá zmena spôsobuje náhle zvýšenie hmotnosti. Táto nerovnováha navyše spôsobuje, že niektorí ľudia majú častejšie hlad. Keďže ženy často túžia po sladkom a slanom, môže dochádzať k zadržiavaniu vody v tele.

Z tohto dôvodu sa objem brucha môže počas dňa meniť. Toto brucho nie je prírastok hmotnosti ako taký, nafúknuté brucho je v tomto prípade skôr podobné tomu, čo ste zažili počas menštruácie. Počas menopauzy sa postupne mení aj tvar vášho tela, takže sa vám začne ukladať viac tuku na bruchu a bokoch. Môže tiež prispieť k tomu, že vaše nafúknuté brucho bude ešte objemnejšie.

nafúknuté brucho menopauza ako sa zbaviť

Ako sa zbaviť nafúknutého brucha?

Telo sa počas menopauzy mení, takže musíte trochu viac myslieť na chudnutie. V prvom rade by ste sa nemali stresovať každou prikrývkou, ktorú počítate navyše. Pokiaľ sa zmestíte do zdravého BMI, fyzické zmeny (ktoré sú v tomto veku úplne prirodzené) by vás nemali príliš rozrušiť. Okrem toho, tak ako v mnohých iných fázach života, pomôže pravidelné cvičenie a zmena stravy. (Dôležité je pre vás železo s vitamínom C, vitamín D, vápnik, vitamín K2…) Úbytku hmotnosti a nafúknutému bruchu môžete pomôcť aj tým, že sa nebudete toľko stresovať.

K týmto zmenám sa pridáva aj dlhodobé užívanie bylinných doplnkov pre ženy v menopauze, ktoré môžu zmierniť nepríjemné príznaky menopauzy, ktoré pociťujú mnohé zrelé ženy.

Autorom článku je:

Jana Pařízková

Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Moje motto zní: Buďte během menopauzy v pohodě.

Vaša menopauza

Komplexný sprievodca menopauzou - čo je najlepšie na menopauzu, ako dlho trvá, kde si urobiť test, ako fungujú ženské hormóny. Všetko sa o tom dozviete tu.

Kontakt

Kontakt