Bolesť bradaviek: Príčiny a ako ju zmierniť

Bolesť bradaviek je veľmi nepríjemná, ale v niektorých fázach života ženy je celkom očakávaná. Ale keďže je to pre väčšinu z nás zvláštny jav, pozrime sa spoločne na to, čo ho môže vyvolať a ako sa s ním dá bojovať.

Hoci spoločnosť sexualizuje ženské prsia, ich hlavnou funkciou je vyživovať novorodencov, ktorí nemôžu prijímať bežnú stravu. Preto je pochopiteľné, že ak dojčíte, intenzívna záťaž môže spôsobiť bolesť a praskanie bradaviek. V iných prípadoch si však bolesť bradaviek zaslúži viac pozornosti, pretože ide o menej častý problém v porovnaní s klasickou bolesťou prsníkov, ktorá môže mať veľmi vážnu príčinu.

Čo by ste mali vedieť o bolesti bradaviek? Na to sa spoločne zameriame v niekoľkých nasledujúcich častiach.

Najčastejšie príčiny bolesti bradaviek

Jedným z najjednoduchších vysvetlení bolesti bradaviek je nadmerné trenie bradaviek o príliš tesnú podprsenku alebo tričko. (Prípadne môže ísť o kombináciu nevhodne zvoleného materiálu, ktorý toto trenie ešte zhoršuje.) Na vine môže byť aj dermatitída alebo ekzém. (Nie, naozaj nejde len o kožné problémy na iných častiach tela.) Nemôžeme však úplne vynechať rakovinu prsníka, ktorá sa okrem hrčky prejavuje aj zmenou bradavky a bolesťou. (Z tohto dôvodu je vhodné urýchlene navštíviť odborníka, ktorý vás dôkladne vyšetrí.)

bolesť bradaviek spôsobuje menštruáciu tehotenstvo menopauza

Bolesť bradaviek v tehotenstve

Napriek tomu môžu ženy aj počas tehotenstva očakávať veľké zmeny, ktoré zmenia ich telo prakticky na nepoznanie. Okrem častejších opuchov v rôznych častiach tela sa očakávajú aj zmeny na prsníkoch v rámci prípravy na dojčenie vášho budúceho dieťaťa. (Okrem toho bolesť, napätie v prsníkoch atď. patrí medzi prvé príznaky iného ochorenia.) Časom by sa mala bolesť bradaviek zmierniť, ale očakávajte rast prsníkov až do pôrodu. Po ňom navyše prichádza mechanické podráždenie bradaviek dojčením.

Bolesť bradaviek pred menštruáciou

Ženy sa pred menštruáciou často sťažujú na bolesť a napätie v prsníkoch, ktoré môžu zahŕňať prechodnú bolesť bradaviek. Tento jav je spôsobený ženskými hormónmi, ktoré sa počas cyklu menia. Ak nepríjemné pocity ustúpia so začiatkom menštruácie, nemusíte sa znepokojovať.

Bolesť bradaviek v menopauze

Na bolesť prsníkov a bradaviek sa musíte pripraviť aj počas menopauzy, keď tiež dochádza k masívnym zmenám hormonálnej aktivity. Počítajte tiež s tým, že tieto ťažkosti môžu pretrvávať niekoľko mesiacov po poslednej menštruácii. Keďže bolesť prsníkov a zmeny na prsníkoch môžu byť príznakom rakoviny aj vo vyššom veku, je veľmi dôležité, aby ženy nezanedbávali pravidelné mamografické vyšetrenie.

ako zmierniť bolesť bradaviek

Ako zmierniť bolesť?

Ak ste tehotná, neexistuje spôsob, ako zmierniť vašu bolesť. V prvom rade preto, že ide o prirodzený jav, a potom aj preto, že akýkoľvek zásah môže vášmu dieťaťu ublížiť.

Pokiaľ ide o bolesť bradaviek pred menštruáciou, môže to pomôcť:

Ak si v prsníku nahmatáte hrčku, jeden prsník je výrazne väčší, došlo k nápadnej zmene farby alebo ste si všimli zvláštne zmeny na bradavke, okamžite navštívte odborníka, pretože by mohlo ísť o rakovinu prsníka. (Ak sa na to príde včas, môže vám rýchly zásah zachrániť život.)

Mladšie ženy sa bežne vyšetrujú ultrazvukom, zatiaľ čo staršie ženy sa posielajú na mamografické vyšetrenie. V prípade podozrivého nálezu sa následne vykoná biopsia, pri ktorej sa z prsníka odoberie vzorka na ďalšie vyšetrenie. Ak sa diagnóza potvrdí, lekári vám poskytnú liečbu rakoviny. Ale skôr, ako sa vydesíte, nie každá rakovina prsníka je zhubná, takže vydržte a bojujte.

Autorom článku je:

Jana Pařízková

Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Moje motto zní: Buďte během menopauzy v pohodě.

Vaša menopauza

Komplexný sprievodca menopauzou - čo je najlepšie na menopauzu, ako dlho trvá, kde si urobiť test, ako fungujú ženské hormóny. Všetko sa o tom dozviete tu.

Kontakt

Kontakt