Ploštičník hroznatý: Prečo ho užívať počas menopauzy?

Trápia vás časté nočné prebudenia, nadmerné potenie, návaly horúčavy a ďalšie príznaky menopauzy, ktoré svedčia o tom, že vaše telo zápasí s hormonálnou nerovnováhou? Jednou z bylín, ktorá sa odporúča na tieto ochorenia, je ploštičník hroznatý. Čo môže ponúknuť ženám v tomto období života? A je vhodné kombinovať ho s inými látkami?

Ženy často čelia rôznym výzvam vo svojom živote. V mladosti a produktívnom veku môže byť menštruácia bolestivá. Tehotenstvo so sebou prináša aj určité ťažkosti a spôsobuje množstvo fyzických a psychických zmien. A ani v menopauze si nemôžeme vydýchnuť. Možno už nemusíme riešiť ochranu pred neplánovaným počatím, ale denne sa musíme vyrovnávať s bolesťami hlavy, zhoršenou koncentráciou a ďalšími ťažkosťami, ktoré so sebou prechod zvyčajne prináša.

A to rozhodne nie je jednoduché. O to viac, že napriek všetkým týmto komplikáciám máme podávať stabilný pracovný výkon. Vedľajšie príznaky menopauzy môžu tiež skomplikovať naše vzťahy a znížiť našu chuť do života.

Ale ako vám s tým všetkým môže pomôcť jedna bylinka?

Čo je to ploštičník hroznatý?

Ploštičník hroznatý je bylina z čeľade živicovitých. Kvitne od augusta do septembra. Kvet ploštičníka je biely a často sa považuje za veľmi dekoratívny, preto sa často nachádza medzi okrasnými rastlinami. Zároveň je to bylina, ktorej sa pripisujú liečivé účinky, preto sa používa aj v ľudovom liečiteľstve. Je zaujímavé, že ploštičník hroznatý rastie prirodzene len v Severnej Amerike.

Čo je to ploštičník hroznatý

Najlepšie účinky ploštičníka hroznatého

Zaujímavé je, že používanie ploštičníku by malo mať mierne analgetické účinky, ktoré by mali umožniť zmierniť niektoré druhy bolesti. Používa sa napríklad pri bolestivých svalových kontrakciách a kŕčoch a pri bolestiach spojených s perimenopauzou a menopauzou. Keďže ľudia predtým nepoznali analgetiká proti bolesti, v staroveku sa táto bylina používala práve pre tento účinok. (Ploštičník hroznatý je obľúbený napríklad v tradičnej čínskej medicíne.)

Čínska ľudová medicína ho odporúča používať aj na:

  • Podpora funkcie pečene
  • Podpora nervového systému
  • Tonizácia obličiek a maternice

V západnej ľudovej medicíne sa ploštičník hroznatý používa aj na zmiernenie problémov, ktoré môžu súvisieť s PMS. Domorodí obyvatelia Severnej Ameriky používali túto bylinu aj počas pôrodu a pri menštruačných a klimakterických problémoch.

Menopauza a fytoestrogény

Počas menopauzy sa ženám odporúča užívať fytoestrogény, ktoré môžu vyrovnať úbytok ženského pohlavného hormónu estrogénu. Medzi ich najdôležitejších zástupcov patrí sója a ďatelina červená.

Pozadu však nezostáva ani ploštičník, ktorý môže tiež prispieť k ženskej hormonálnej rovnováhe a celkovej pohode. Ženy ho zvyčajne užívajú na návaly horúčavy a potenie. Môžete sa tiež cítiť menej unavení a môžete mať lepšiu náladu.

menopauza ploštičník hroznatý

Čo si ešte vziať?

Ploštičník hroznatý rozhodne nie je jedinou bylinkou/liekom proti menopauze, ktorý môžete vyskúšať na svoje problémy. Mnohé z nich, spolu s ploštičníkem hroznatým, nájdete vo viaczložkových prírodných doplnkoch stravy pre ženy v menopauze, ktoré môžu podporiť ženy v tomto náročnom období života.

Ak chcete niektorý z nich vyskúšať, siahnite po takom, ktorý má na zadnej strane etiketu:

  • Ploštičník hroznatý
  • Drmček obyčajný
  • Smldinec chlpatý
  • Ľan siaty
  • Ženšen pravý
  • Ďatelina lúčna
  • Vitamíny skupiny B

A mnoho ďalších.

Nezabudnite tiež, že menopauza zvyšuje riziko postupného rednutia kostí, preto by ste mali dopĺňať aj vitamín D, vitamín K a vápnik. Okrem posilnenia kostí a zlepšenia nálady môže aktívne cvičenie prispieť k vašej celkovej pohode tým, že vám pomôže udržať si normálny stav aktívnej svalovej hmoty. Keďže je dôležitý pre normálny metabolizmus, nemali by ste byť náchylní na priberanie.

Autorom článku je:

Jana Pařízková

Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Moje motto zní: Buďte během menopauzy v pohodě.

Vaša menopauza

Komplexný sprievodca menopauzou - čo je najlepšie na menopauzu, ako dlho trvá, kde si urobiť test, ako fungujú ženské hormóny. Všetko sa o tom dozviete tu.

Kontakt

Kontakt